Τότεναμ – Γουέστ Μπρομ 2-0

Μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες της, η Τότεναμ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Γουέστ Μπρομ για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Μετά τις τρεις συνεχόμενες ήττες της, η Τότεναμ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας με 2-0 της Γουέστ Μπρομ για την 23η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και με γκολ των δύο κορυφαίων της ομάδας, Κέιν και Σον, πήρε μία υπερπολύτιμη νίκη, αφήνοντας πίσω τις τρεις συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο τα «σπιρούνια» είχαν τις ευκαιρίες τους, ωστόσο δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Κέιν να σημαδεύει μία φορά το δοκάρι, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση αστόχησε και πάλι από πολύ πλεονεκτική θέση…

Το γκολ εν τέλει ήρθε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Μεσα σε τέσσερα λεπτά η Τότεναμ «καθάρισε» το παιχνίδι και σκόραρε δύο φορές. Αρχικά ο Χάρι Κέιν, υποδέχτηκε την πολύ καλή πάσα του Χόιμπιεργκ και με ένα άψογο πλασέ, άνοιξε το σκορ και έγραψε το 1-0 στο 54ο λεπτό.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Σον να σκοράρει, με τον Νοτιοκορεάτη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του και να γράφει στο 58ο λεπτό το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Οριέ (68′ Ντόχερτι), Ντέιβις, Χόιμπιεργκ, Μιν Σον (90’+4′ Σκάρλετ), Λαμέλα (74′ Μπεργκβάιν), Μόουρα, Εντομπελέ, Κέιν

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Τάουνσεντ, Πελτιέρ, Μάιτλαντ-Νάιλς, Γκάλαχερ, Σόγιερς (78′ Γιοκουσλού), Σνόντγκρας (80′ Περέιρα), Γκραντ (69′ Φίλιπς), Ντιανέ