ΜΠΛΕ
Con-Troll: Και του χρόνου...
ΚΛΕΙΣΙΜΟ

Λέστερ – Γουέστ Μπρομ 3-0

Η Λέστερ επικράτησε εύκολα της Γουέστ Μπρομ με 3-0 και εδραιώθηκε στην 3η θέση – Στο +4 από τις Τσέλσι και  Γουέστ Χαμ οι Αλεπούδες.

Λέστερ – Γουέστ Μπρομ 3-0 | to10.gr

Χαμηλό αποδείχθηκε το εμπόδιο της Γουέστ Μπρομ για την Λέστερ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Οι Αλεπούδες με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, επικράτησαν χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα απολύτως πρόβλημα με 3-0 για την 32η αγωνιστική της Premier League και εδραιώθηκαν στην τρίτη θέση, αφού πλέον βρίσκονται στο +4 από τις Τσέλσι και Γουέστ Χαμ που ακολουθούν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ιχεανάτσο, αλλά ο Γιόνστοουν απέκρουσε το σουτ του Νιγηριανού επιθετικού. Είκοσι λεπτά αργότερα η Λέστερ άνοιξε το σκορ με τον Βάρντι. Ο Τίλεμανς έδωσε στον Καστάν, αυτός γύρισε στον Βάρντι και ο έμπειρος επιθετικός από κοντά έκανε το 1-0 για τις Αλεπούδες.

Στο 26′ ο Εβανς με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, μετά το κόρνερ του Τίλεμανς. Στο 29’ η Λέστερ είχε δοκάρι με τον Καστάν και στο 36’ ο Ιχεανάτσο έκανε το 3-0 με σουτ. Στο 42′ ακόμα μία ευκαιρία για την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς, με τον Ιχεανάτσο να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τη Λέστερ να έχει τη μοναδική καλή στιγμή στην επανάληψη. Στο 81’ ο Ιχεανάτσο βρέθηκε σε θέση βολής, σούταρε, αλλά ο Γιόνστοουν απέκρουσε.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Φοφανά (62′ Ολμπράιτον), Σουγιουντσού, Έβανς, Τίλεμανς, Εντιντί, Καστάν, Λουκ Τόμας, Μάντισον (73′ Αγιόθε), Ιχεανάτσο, Βάρντι (85′ Πρατ)

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Γιόνστοουν, Φέρλονγκ, Μπάρτλεϊ, Τάουνσεντ, Οσέι, Ρόμπινσον (45′ Αχάγι), Φίλιπς, Μέιτλαντ-Νάιλς, Γιοκουσλού, Περέιρα (73′ Γκραντ), Ντιάν (61′ Ρόμπινσον-Κανού)