Ανέβηκε στη 2η θέση με τριάρα η Λίβερπουλ (3-0) – «Ανάσα» με σούπερ διπλό στο Λονδίνο για τη Λιντς (2-3)

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Λίβερπουλ επικράτησε με 3-0 της Μπρέντφορντ και ανέβηκε στη 2η θέση της Premier League. Ματσάρα στο Λονδίνο, με τη Λιντς να επικρατεί 3-2 της Γουέστ Χαμ και να απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη.

Λίβερπουλ – Μπρέντφορντ 3-0

Έκανε το καθήκον της και συνεχίζει να ελπίζει. Σε ένα must win παιχνίδι, η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στην Μπρέντφορντ και πήρε το «τρίποντο», επικρατώντας των Λονδρέζων στο «Άνφιλντ» με 3-0.

Οι «κόκκινοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν, έστω και δύσκολα, το μηδέν. Κάτι το οποίο ωστόσο «έσπασε» στα τέλη του 45λεπτου, όταν ο Φαμπίνιο έκανε το 1-0 και έβαλε μπροστά την ομάδα του Κλοπ.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε σχεδόν δέκα λεπτά τελείωσαν την υπόθεση. Πρώτα σκόραρε στο 69′ ο Τσάμπερλεϊν για το 2-0, πριν ο Μιναμίνο διαμορφώσει το τελικό 3-0 στο 67’…

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ματίπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Τζόουνς, Τσάμπερλεϊν (74’ Μιναμίνο), Ζότα (82’ Γκόρντον), Φιρμίνο (78′ Μίλνερ)

ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φερνάντεθ, Αγέρ, Πίνοκ, Γιάνσον, Γιάνελτ, Ρούρσλεφ, Νόργκααρντ, Μπαπτίστ (68′ Γουϊσά), Χένρι (49’ Κανός), Εμπεουμό (75’ Γένσεν), Τόνεϊ.

Γουέστ Χαμ – Λιντς 2-3

Νίκη «χρυσάφι» για τη Λιντς μέσα στο Λονδίνο. Σε ένα από τα καλύτερα ματς που έχουν γίνει μέχρι στιγμής στην Premier League στο νέο έτος, η ομάδα του Μπιέλσα έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από την έδρα της Γουέστ Χαμ επικρατώντας με 3-2.

Με το συγκεκριμένο «τρίποντο», η Λιντς πήρε μεγάλη… ανάσα και απομακρύνθηκε στους εννιά βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας και ματς λιγότερο. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο ξεκίνημα και άνοιξαν το σκορ με τον Χάρισον στο 10ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά την απάντηση με τον MVP τους για φέτος, Μπόουεν στο 34′, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα, ο Χάρισον έδωσε και πάλι το προβάδισμα στη Λιντς, σημειώνοντας το 2-1!

Ο Φονράλς ισοφάρισε στο 52ο λεπτό, ωστόσο ο Χάρισον σκόραρε ξανά στο 60′, έφτασε στο μεγάλο χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό 3-2!

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τσουφάλ, Ντόουσον, Ντιόπ (87’ Πέρκινς), Κρέσγουελ, Ράις, Λαντσίνι, Φορνάλς (69’ Γιαρμολένκο), Βλάσιτς (61’ Μαζουακού), Μπόουεν, Αντόνιο

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Φίρπο (23’ Χιέλντε), Έιλινγκ, Στράουκ, Κοχ, Φόρσοου (22’ Μπέιτ, 65’ Ροδρίγο), Ντάλας, Κλιχ, Χάρισον, Ραφίνια, Τζέιμς.