Μάντσεστερ Σίτι-Μπράιτον 3-0: Εκανε το καθήκον της και σκαρφάλωσε ξανά στην κορυφή η Σίτι

Η Μπράιτον ζόρισε για ένα ημίχρονο τη Μάντσεστερ Σίτι, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να... απαντάει στο δεύτερο μέρος. Σβηστή τριάρα και ξανά στην κορυφή της Premier League οι Πολίτες.

Μαίνεται το… θρίλερ στην Premier League, με την κορυφή να αλλάζει ξανά χέρια. Η Μάντσεστερ Σίτι σοβαρεύτηκε στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας εύκολα της Μπράιτον με 3-0.

Η αρμάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έβαλε ξανά από… κάτω τη Λίβερπουλ, με τη μεταξύ τους απόσταση να επανέρχεται στον έναν πόντο.

Οι φιλοξενούμενοι ζόρισαν τη Σίτι στο πρώτο μέρος,  με τους Πολίτες να στήνουν πάρτι στο δεύτερο και να φτάνουν στο τρίποντο.

Το… χορό των γκολ άνοιξε ο Μαχρέζ στο 52ο λεπτό. Ο Ντε Μπρόινε έφυγε στην κόντρα, η μπάλα κατέληξε στον Αλγερινό άσο που από κοντά, έγραψε το 1-0 για τη Σίτι.

Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Ο Φόντεν έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε στον Μουεπού και κατέληξε στα δίχτυα του Σάντσεθ για το 2-0. Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα συνέχισαν με το πόδι στο… γκάζι και στο 82ο λεπτό, ο Μπερνάντο Σίλβα με ωραίο πλασέ από το ύψος της περιοχής, διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Σίτι.

Η μάχη συνεχίζεται στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου και μένει να φανεί ποιος θα κόψει πρώτος το… νήμα.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς (74’ Ζιντσένκο), Ακέ (46’ Ντίας), Λαπόρτ, Κανσέλο, Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Φόντεν, Μαχρέζ

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Λάμπτεϊ (60’ Γουέμπστερ), Κουκουρέγια, Ντανκ, Φέλτμαν, Μαρτς, Γκρος, Μουεπού, Μακ Άλιστερ, Καϊσέδο (73’ Σαρμιέντο), Γουέλμπεκ.