Η Τσέλσι «έσπασε» την κατάρα: Ανατροπή δεύτερου ημιχρόνου μετά από 13 χρόνια (pic)

Για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια η Τσέλσι γύρισε εντός έδρας ματς Premier League στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Έστω και δύσκολα η Τσέλσι κατάφερε να πάρει την ανάσα που χρειαζόταν.

Παρότι οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Γουεστ Χαμ, οι αλλαγές του Τόμας Τούχελ αποδείχθηκαν καταλυτικές και με γκολ τον Τσίλγουελ και Χάβερτς κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1 για την 6η αγωνιστική της Premier League.

Για τους Λονδρέζους η νίκη αυτή είχε και ιστορική σημασία. Διότι για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια κατάφεραν να γυρίσουν εντός έδρας αγώνα σε επίπεδο Premier League, στο οποίο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 στο δεύτερο ημίχρονο.

Τελευταία φορά που η Τσέλσι είχε καταφέρει κάτι αντίστοιχο ήταν το 2009, όταν είχε επικρατήσει επίσης με 2-1 της Στόουκ Σίτι.