Ο Γουέλμπεκ «έσωσε την παρτίδα» για την Μπράιτον (1-1)

Με το γκολ του 33χρονου επιθετικού στο 82΄ οι «γλάροι» απέσπασαν ισοπαλία στο «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, με το τελικό 1-1 να συνιστά την 5η συνεχόμενη ισοπαλία των δύο ομάδων στο Λονδίνο.

Η αλλαγή του Ντάνι Γουέλμπεκ στο 46΄ (πήρε την θέση του Αντίνγκρα) αποδείχθηκε «χρυσή» για την Μπράιτον, καθώς με το γκολ του 33χρονου επιθετικού στο 82΄ οι «γλάροι» απέσπασαν ισοπαλία στο «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας, με το τελικό 1-1 να συνιστά την 5η συνεχόμενη ισοπαλία των δύο ομάδων στο Λονδίνο.

Το γκολ του Τζόρνταν Αγιού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ρόι Χόντσον, αλλά οκτώ λεπτά πριν το 90΄ ο Γουέλμπεκ «έσωσε την παρτίδα» για το συγκρότημα του Ντε Τσέρμπι.

Οι «αετοί» έμειναν για 7ο ματς χωρίς «τρίποντο» (0-3-4), πήραν το δεύτερο σερί βαθμό μετά το 2-2 στο «Ετιχαντ» απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι, ενώ η Μπράιτον δεν κατάφερε να «επιστρέψει» στις νίκες μετά την ήττα από την Άρσεναλ στο «Έμιρέιτς» με 2-0 και το εντός έδρας 1-1 με την Μπέρνλι.