Το Μάντσεστερ στα δύο και η… Λίβερπουλ στη γωνία (vids)

Η Σίτι υποδέχεται την Γιουνάιτεντ, με την Λίβερπουλ να είναι στο +4 από τους Πολίτες και να περιμένει ένα «δώρο» από τους Κόκκινους Διαβόλους.

Στο «Έτιχαντ» θα είναι σήμερα στραμμένα όλα τα βλέμματα, με τη Σίτι να υποδέχεται την Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι του Μάντσεστερ (17:00), για την 27η στροφή της Premier League.Οι Πολίτες που είναι στη δεύτερη θέση και στο -4 από την κορυφή και τη Λίβερπουλ (59 έναντι 63), μετά τη νίκη των Reds στην έδρα της Νότιγχαμ Φόρεστ (1-0), θα υποδεχθούν τους «Κόκκινους Διαβόλους», οι οποίοι είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας και στο -6 από την 5άδα και την Τότεναμ, που νίκησε με ανατροπή την Κρίσταλ Πάλας (3-1, 44 έναντι 50).

Η Λίβερπουλ κατάφερε διά πυρός και σιδήρου να πάρει το διπλό στο «Σίτι Γκράουντ», σε ένα ματς που κρίθηκε στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, παρότι αρχικά ο διαιτητής είχε δώσει 8 λεπτά, προκαλώντας δικαιολογημένα τις αντιδράσεις των γηπεδούχων.

Οι Πολίτες πρέπει πλέον πάση θυσία να πάρουν τη νίκη κόντρα στην Γιουνάιτεντ και να μειώσουν στον πόντο, μια στροφή πριν το ντέρμπι με τη Λίβερπουλ.

Η Σίτι έχει το πάνω χέρι

Ένα κλασσικό ντέρμπι, με την Σίτι, πάντως, να έχει πάρει τον αέρα της Γιουνάιτεντ έχοντας πέντε νίκες στα τελευταία έξι ματς που έχουν βρεθεί αντιμέτωπες οι ομάδες. Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου, που πραγματοποιήθηκε στο «Ολντ Τράφορντ» στις 29/10, οι Πολίτες επικράτησαν με 3-0. Δύο γκολ είχε βάλει ο Χάαλαντ (26’, 49’) και ένα ο Φόντεν (80’).

Πριν από αυτό οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί στον τελικό του FA Cup, όπου επικράτησε επίσης η Σίτι με 2-1, με δύο γκολ του Γκουντογκάν (1’, 51’). Ενδιάμεσα (33’) είχε ισοφαρίσει ο Μπρούνο Φερνάντες σε 1-1. Η Σίτι είχε νικήσει επίσης εντός έδρας με 6-3 στις 2/10/22 για την Premier League, με 4-1 στις 6/3/22 επίσης στο Έτιχαντ για την Premier League και με 2-0 στις 6/11/2021 στο «Ολντ Τράφορντ» για το πρωτάθλημα.

Από εκείνο το ματς και μέχρι το σημερινό η Γιουνάιτεντ έχει μόλις μια νίκη: Αυτή στις 14/1/2023 με 2-1 για το πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι τελευταία φορά που η Γιουνάιτεντ κέρδισε μέσα στο σπίτι της Σίτι ήταν πριν από τρία χρόνια. Στις 7 Μαρτίου 2021 με 2-0, με γκολ των Φερνάντες, Σο.

Τι έκαναν στα προηγούμενα παιχνίδι

Η Μάντσεστερ Σίτι θα παραταχθεί στο σημερινό ντέρμπι έχοντας τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Premier League, όπου επικράτησε με 1-0 της Μπόρνμουθ (εκτός), 1-0 της Μπρέντφορντ (εντός), 2-0 της Έβερτον (εντός) και 3-1 της Μπρέφορντ (εκτός). Έχει επίσης μια ισοπαλία με την Τσέλσι (1-1). Τέσσερις νίκες στα τελευταία πέντε παιχνίδια της Premier League έχει όμως και η Γιουνάιτεντ, η οποία σε αυτό το διάστημα έχει νικήσει τις Λούτον 2-1 (εκτός), Άστον Βίλα 2-1 (εκτός), Γουέστ Χαμ 3-0 (εντός) και Γουλβς 4-3 (εκτός). Όμως, την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας από την Φούλαμ με 2-1 σετ.