H ανατροπή της χρονιάς από την Νιούκαστ στην νική επί της Γουέστ Χαμ (4-3)

Η Γουέστ Χαμ προηγήθηκε με 1-3, όμως η Νιούκαστλ, με δική της τρομερή αντεπίθεση διαρκείας έφερε τούμπα το ματς και νίκησε 4-3 εντός έδρας, σ' ένα από τα κορυφαία ματς της φετινής Premier League.

Ένα παιχνίδι αντάξιο του επιπέδου της Premier League πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», με την Νιούκαστλ να πραγματοποιεί μια μυθική ανατροπή (4-3) και να παίρνει την νίκη κόντρα στην Γουέστ Χαμ για την 30η αγωνιστική.

Οι «καρακάξες» άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Ίσακ μόλις στο 6ο λεπτό, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο τα «σφυριά» έφεραν τα πάνω-κάτω με τα γκολ των Μπόουεν και Κούντους (21′, 45+10), με τον πρώτο να κάνει το 1-3 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48′) και να δίνει τεράστιο προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες.

Από εκείνο το σημείο όμως οι γηπεδούχοι, οι οποίοι δεν παράτησαν το παιχνίδι, ξεκίνησαν αντεπίθεση διαρκείας και διεκδίκησαν την νίκη μέχρι τέλους. Αρχικά, ο Ίσακ με νέο πέναλτι μείωσε σε 2-3 (77′), για να έρθει ο Μπαρνς από τον πάγκο και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (83′,90′) να ολοκληρώσει μια ασύλληπτη ανατροπή για την ομάδα του Έντι Χάου, που την φέρνει στην 8η θέση με 43 βαθμούς, στο -1 από την ζώνη των ευρωπαϊκών «εισιτηρίων».

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράφκα, Σαρ, Λασέλς (17′ Κραφτ, 57′ Χολ), Λιβραμέντο (56′ Αλμιρόν, 67′ Μπαρνς), Μπερν, Γουίλοκ (57′ Έντερσον), Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γκόρντον, Ίσακ, Μέρφι

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά (46′ Φαμπιάνσκι), Ζουμά, Τσουφάλ (90’+3′ Ινγκς), Μαυροπάνος, Έμερσον, Γουόρντ Πράους (83′ Τζόνσον), Πακετά, Κούντους, Μπόουεν, Σούσεκ, Αντόνιο (69′ Φίλιπς)