Μάντσεστερ Σίτι-Γουότφορντ 8-0

Ασύλληπτη Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε τη Γουότφορντ με 8-0, με τους «πολίτες» να γράφουν ιστορία καθώς καμία άλλη ομάδα στην Premier League δεν έχει καταφέρει να βάλει πέντε γκολ στο πρώτο 20λεπτο. Μεγάλο «διπλό» για τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 2-0 στην έδρα της Έβερτον, με το ίδιο σκορ νίκησε και η Μπέρνλι τη Νόριτς.

Καμία άλλη ομάδα στην Αγγλία λοιπόν δεν έχει καταφέρει να βάλει πέντε γκολ σε 18 λεπτά και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα τα κατάφερε, με τον Σερχιο Αγκουέρο επίσης να πετυχαίνει ιστορικό ρεκόρ, καθώς έχει σκοράρει και στα 6 πρώτα ματς της Premier League, ενώ έφτασε συνολικά τα 100 γκολ στο «Etihad Stadium».

Επίσης, με το 8-0 η Σίτι βρίσκεται στην πρώτη επτάδα των ομάδων που έχουν πετύχει τις ευρύτερες νίκες στο «Νησί». Δείτε εδώ τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία της Premier League:

Δείτε εδώ αναλυτικά τα ρεκόρ της Σίτι και του Αγκουέρο.

Το κρεσέντο των πρωταθλητών Αγγλίας ξεκίνησε από τα πρώτα 53 δευτερόλεπτα, με τον Νταβίντ Σίλβα να κάνει το 1-0. Μία ευκαιρία του Ντεουλοφέου στο 4′ είναι ό,τι θυμόμαστε από τους φιλοξενούμενους. Στο 6′ έγινε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι του Αγκουέρο, ο οποίος με αυτό το γκολ έφτασε τα 100 συνολικά στο «Etihad Stadium».

Το 3-0 έγινε στο 12′ όταν μετά από φάουλ του Μαχρέζ η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα, το 4-0 έκανε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 15′ και το 5-0 ο Οταμέντι στο 18′. Η Σίτι συνέχισε στον ίδιο φρενήρη ρυθμό με πολλές χαμένες ευκαιρίες. Ο Μπερνάρντο πέτυχε χατ-τρικ με δύο ακόμα γκολ στο 48′ και στο 60′ και ο Ντε Μπρόινε «έγραψε» το τελικό 8-0 στο 85′.

Οι «σίτιζενς» πλέον είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να αγωνίζεται αύριο (22/9, 18:30) κόντρα στην Τσέλσι στο «Stamford Bridge».

Στα άλλα δύο ματς της ημέρας για την 6η αγωνιστική της Premier League, η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Έβερτον, χάρη στο αυτογκόλ του Μίνα στο 40′ και το τέρμα του Μουσέτ στο 79′. Η Μπέρνλι νίκησε εντός έδρας με 2-0 τη Νόριτς, με σκόρερ των Γουντ στο 10′ και στο 14′.