Άστον Βίλα- Μάντσεστερ Σίτι 1-6 (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι πετούσε «φωτιές» απέναντι στην Άστον Βίλα, ο Κουν Αγουέρο έγινε ο πρώτος ξένος σκόρερ στην ιστορία της Premier League και οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα με το επιβλητικό 6-1, ξεπέρασαν τη Λέστερ στη δεύτερη θέση.

Ήταν η ώρα του ξεσπάσματος. Η Σίτι ανεβαίνει και μπορεί η διαφορά από την Λίβερπουλ να παραμένει στα επίπεδα των 14 βαθμών (με ματς περισσότερο), αλλά η τέταρτη συνεχόμενη νίκη των παικτών του Καταλανού τεχνικού, είναι σημάδι ανάκαμψης. Πόσο μάλλον όταν συνδυάζεται με ιστορικά γκολ του Κουν Αγουέρο.

Ο Αργεντινός με τα δύο πρώτα τέρματα απέναντι στην ομάδα του Μπέρμιγχαμ ξεπέρασε τον Τιερί Ανρί στην πρώτη θέση της λίστας των ξένων σκόρερ της Premier League (177) και με το τρίτο γκολ  άφησε πίσω του τον Άλαν Σίρερ, έχοντας πετύχει τα περισσότερα χατ-τρικ (12) στην ιστορία του αγγλικού ποδοσφαίρου.

Όλα αυτά βέβαια συνδυάστηκαν με μια εκπληκτική εμφάνιση, με τους φιλοξενούμενους να διαλύουν την Άστον Βίλα. Τα πρώτα δύο γκολ πέτυχε ο Μάχρεζ (18′, 24′), ενώ στο 28 ο Αγουέρο διαμόρφωσε το 0-3 φτάνοντας τον Τιερί Ανρί.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ζέσους έγραψε το 0-4, ενώ στο δεύτερο ακολούθησαν άλλα δύο του Αγουέρο, με τον Αργεντινό να ξεπερνάει ταυτόχρονα Ανρί και Σίρερ σε γκολ και χατ-τρικ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του 90λεπτου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ελ Γκάζι.

ΒΙΛΑ: Νίλαντ, Ελ Μοχαμαντί, Τέιλορ, Χάουζ, Μινγκς, Κονσά, Χουριχέιν (71’ Τρεζεγκέ), Ντρινκγουότερ (79’ Λάνσμπερι), Γκρίλις, Ελ Γκαζί, Λουίζ (65’ Νακαμπά)

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Στόουνς, Φερναντίνιο (63’ Οταμέντ), Μεντί, Κανσέλο, Νταβίντ Σίλβα, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε (63’ Φόντεν), Ρόδρι (71’ Γκιντογκαν), Αγουέρο, Ζέσους.