Λέστερ – Μάντσεστερ Σίτι 0-1

Με γκολ του Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, η Σίτι επικράτησε με 1-0 της Λέστερ στο «King's Power Stadium» και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση της Premier League.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «King’s Power Stadium» στο 77ο λεπτό στη θέση του Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε χάσει πέναλτι. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός σκόραρε τρία λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του αγώνα με τη Λέστερ. Έτσι η Σίτι αποσπάστηκε 7 βαθμούς από τις «αλεπούδες» και εδραιώθηκε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Οι «πολίτες» ήταν ανώτεροι καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ έχασαν και πέναλτι με τον Σέρχιο Αγουέρο στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ζεσούς, όμως, λύτρωσε τη Σίτι στο 80′ λεπτό της αναμέτρησης.

Στα υπόλοιπα ματς της ημέρας η Μπέρνλι επικράτησε με 3-0 της Μπόρνμουθ και μείωσε στους 3  βαθμούς τη διαφορά από την πέμπτη θέση που οδηγεί στην Ευρώπη. Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Τότεναμ από την Τσέλσι, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Μπράιτον.

Με νίκες συνέχισαν οι Σαουθάμπτον (2-0 την Άστον Βίλα) και Κρίσταλ Πάλας (1-0 τη Νιούκαστλ).