Φιορεντίνα – Μπενεβέντο 1-0

Η Φιορεντίνα, στο πρώτο ματς στο Αρτέμιο Φράνκι μετά την τραγική απώλεια του Νταβίντε Αστόρι, νίκησε την ουραγό Μπενεβέντο με 1-0 για την 28η αγωνιστική της Serie A. Οι βιόλα πριν το ματς τίμησαν και με το παραπάνω τον αδικοχαμένο αρχηγό τους και μάλιστα στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης όλα σταμάτησαν για λίγο. Όσον αφορά […]

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος της αναμέτρησης, το γκολ του Βίτορ Ούγκο στο 25′ έκρινε την έκβαση του ματς. Ο αμυντικός της Φιορεντίνα νίκησε τον Πουγκιόνι με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σαπονάρα. Ο σκόρερ του ματς αφιέρωσε φυσικά το γκολ του στον πρώην συμπαίκτη και αρχηγό του…

Με αυτή της τη νίκη, η Φιορεντίνα έπιασε στους 38 βαθμούς την Αταλάντα στην 8η θέση, ωστόσο η τελευταία έχει δύο αγώνες περισσότερους. Όσο για την Μπενεβέντο, έμεινε στους 10 βαθμούς περιμένοντας επί της ουσίας να ολοκληρωθεί η σεζόν για να υποβιβαστεί στη Serie B.