Λάτσιο – Λέτσε 2-2: Ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς γλίτωσε τους «λατσιάλι» από το κάζο

Το γκολ του Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα της Λάτσιο με τη Λέτσε, γλίτωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για τους Ρωμαίους, που παραμένουν ασφαλείς στην τετράδα.

Η Λέτσε βρέθηκε μία ανάσα από το να κάνει το μεγάλο «μπαμ» στο «Ολίμπικο» κόντρα στη Λάτσιο, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είχε την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση. Με γκολ του Σέρβου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι «λατσιάλι» έσωσαν την παρτίδα στην έδρα τους (2-2) και τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε της Serie A (35η), άσχετα με το τι θα κάνουν Ίντερ και Μίλαν, θα παραμείνουν σίγουρα στην προνομιούχο τετράδα.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι επιβεβαίωσε, πάντως, ότι για κάτι περισσότερο από ένα μήνα δεν «πατά» καθόλου καλά στον αγωνιστικό χώρο και παρότι απόψε πήρε ένα πολύτιμο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς βαθμό, συμπλήρωσε 5 αγώνες με 3 ήττες και μία ισοπαλία, βάζοντας σε κίνδυνο το βασικό της στόχο, που δεν είναι άλλος από τη συμμετοχή της στους ομίλους του Champions League της νέας περιόδου.

Η Λέτσε από την άλλη, παρότι έχασε πέναλτι με τον Στρεφέτσα για να προηγηθεί (23΄) και βρέθηκε στη συνέχεια πίσω στο σκορ από το γκολ του Ιμόμπιλε, «απάντησε» με δύο τέρματα του Ουντίν και μέχρι το 95΄ κρατούσε το «τρίποντο» που επί της ουσίας θα της έδινε το «εισιτήριο» συμμετοχής στα σαλόνια της Serie A και για την επόμενη περίοδο.

Ακόμη και με το βαθμό, πάντως (προερχόταν από δύο σερί ήττες) κρατά την τύχη στα χέρια της…

Λάτσιο: Προβεντέλ, Λάτσαρι, Καζάλε, Ρομανιόλι, Χισάι (58′ Πελεγκρίνι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Αντόνιο (73′ Μπάσιτς), Αλμπέρτο (58′ Πέδρο), Άντερσον, Ιμόμπιλε, Τζακάνι

Λέτσε: Φαλκόνε, Ζαντρέ (77′ Ρομανιόλι), Μπασκιρότο, Ουμτιτί, Γκάλο, Μπλεν, Χιούλμαντ, Ουντέν (77′ Χέλγκασον), Στρεφέτσα (77′ Γκονσάλες), Κολόμπο (68′ Σεσάι), Μπαντά (77′ Ντι Φραντσέσκο)