Η Αταλάντα «σόκαρε» τη Ρόμα κάνοντας το 0-3, 3-3!

Κατάρρευση για Ρόμα, προηγήθηκε 3-0 στο Μπέργκαμο και δεν νίκησε, καθώς η Αταλάντα την υποχρέωσε σε οδυνηρή ισοπαλία 3-3. Επική επιστροφή μέσα σε 27 λεπτά για τους γηπεδούχους.

Η Ρόμα νόμιζε ότι θα περνούσε ένα εύκολο απόγευμα στην έδρα της Αταλάντα καθώς στο 40ο λεπτό προηγήθηκε με 0-3 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής. Οποιος όμως εφησυχάζει στο ποδόσφαιρο το πληρώνει ακριβά.

Αυτό ακριβώς συνέβη και στο ματς αυτό, με την Αταλάντα να πετυχαίνει τρία γκολ σε διάστημα 27 λεπτών και αποσπά τελικά απίστευτη ισοπαλία με σκορ 3-3!

Οι Ρωμαίοι προηγήθηκαν μόλις στο 3′ με τον Τζέκο, ενώ ο ίδιος έκανε και το 0-2 μισή ώρα αργότερα (33′). Η ομάδα του Κώστα Μανωλά έκανε το 0-3 στο 40′ όμως κάπου εκεί μάλλον θεώρησε οτι το ματς τελείωσε όπως είπαμε και πιο πάνω.

Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που αρχικά μείωσαν στο 44′ με κεφαλιά του Τίμοθι Καστάν, ενώ επίσης με κεφαλιά, αυτή τη φορά από τον Τολόι. πλησίασαν (στο 59′) στο 2-3.

Η επική επιστροφή της Αταλάντα ολοκληρώθηκε στο 71′ όταν ο Ζαπάτα διαμόρφωσε το τελικό 3-3! Μάλιστα ο ίδιος είχε χάσει πέναλτι ένα λεπτό νωρίτερα. Να πούμε ότι ο Κολομβιανός επιθετικός των γηπεδούχων έγινε ο πρώτος παίκτης σε όλη την ιστορία του Καμπιονάτο που πετυχαίνει 14 γκολ σκοράροντας σε 8 σερί αγωνιστικές.

Τέλος να αναφέρουμε οτι ο Κώστας Μανωλάς αγωνίστηκε σε όλο το ματς.

Αταλάντα (Τζανπιέρο Γκασπερίνι): Μπερίσα, Μαντσίνι (53′ Παλομίνο), Τολόι, Τζιμσίτι, Καστάν, Χάτεμπερ, Πάσαλιτς (91′ Πεσίνα), Ντε Ρουν, Ιλιτσιτς (84′ Μπάροου), Γκόμες, Ζαπάτα.
Ρόμα (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Ολσεν, Κολάροβ, Μαρκάνο, Μανωλάς, Κάρσντορπ (78′ Φάσιο), Ν’ Ζονζί, Κριστάντε, Πελεγκρίνι (65′ Φλορέντσι), Τζανιόλο, Ελ Σαραουί (62′ Κλάιφερτ), Τζέκο.

Ανατροπή και από την ΣΠΑΛ
Εξάλλου συναρπαστικό ήταν και το ματς της Πάρμα με τη ΣΠΑΛ, η οποία βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά τελικά «γύρισε» το ματς και πήρε τη μεγάλη νίκη με 3-2!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Σάββατο 26 Ιανουαρίου

Σασουόλο – Κάλιαρι 3-0 (9′ Λοκατέλι, 45′ πεν. Μπαμπακάρ, 87′ Μάτρι)

Σαμπντόρια – Ουντινέζε 4-0 (33′ πεν. 56′ πεν. Κουαλιαρέλα, 68′ Λινέτι, 78′ Γκαμπιαντίνι)

Μίλαν – Νάπολι 0-0

Κυριακή 27 Ιανουαρίου

Κιέβο – Φιορεντίνα 3-4 (38′ Στεπίνσκι, 60′ πεν. Πελισιέρ, 89′ Τζόρτζεβιτς / 4′ Μουριέλ, 26′ Μπενάσι, 79′ 86′ Κιέζα)

Αταλάντα – Ρόμα 3-3 (44′ Καστάν, 59′ Τολόι, 71′ Σαπάτα / 3′ 33′ Τζέκο, 40′ Ελ Σααραουί)

Μπολόνια – Φροζινόνε 0-4 (18′ Γκιλιόνε, 21′ 75′ Τσάνο, 52′ Πιναμόντι)

Πάρμα – ΣΠΑΛ 2-3 (11′ πεν. 53′ Ινγκλέζε / 70′ Βαλότι, 75′ Πετάνια, 87′ Φάρες)

Τορίνο – Ίντερ (19:00)

Λάτσιο – Γιουβέντους (21:30)