Λάτσιο – Ρόμα 3-0

Η μάχη της Ρώμης βάφτηκε σε μπιανκοσελέστι αποχρώσεις μιας και η Λάτσιο επιβλήθηκε απόλυτα με 3-0 της Ρόμα και μπήκε για τα καλά στη μάχη της 5άδας.

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής στο Ολίμπικο της Ρώμης, καθώς η Λάτσιο εμφανίστηκε σαρωτική και νίκησε 3-0 την Ρόμα.

Ο Καϊσέδο στο 12’ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι για το 1-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, μιας και ο Στρακόσνια είπε «όχι» στον Τζέκο στο 24’.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο με πολύ λίγες φάσεις, οι λατσιάλι βρήκαν τον τρόπο να μετατρέψουν τη νίκη σε θρίαμβο χάρη στα γκολ των Ιμόμπιλε (73’) και Κατάλντι (89’) για μια Ρόμα που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Μανωλά και τελείωσε το ματς με 10 παίκτες χάρη στην αποβολή του Κολάροφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90+3’.

Με τη νίκη της αυτή η Λάτσιο βρίσκεται στην 6η θέση με 41 βαθμούς και ματς λιγότερο, στο -3 από την 5η Ρόμα και στο -6 από τη… σεντονάτη, 4η Ίντερ.