Ίντερ – Κιέβο 2-0

Η Ίντερ ήταν πολύ καλύτερη απέναντι στην υποβιβασμένη Κιέβο και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήρε τη νίκη για να εξασφαλίσει και τυπικά την έξοδό της στους ομίλους του Champions League.

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Serie A, η Ιντερ εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στους ομίλους του Champions League την επόμενη περίοδο.

Μετά από τρεις σερί ισοπαλίες, η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με 2-0 της Κιέβο στο Μιλάνο για την 37η αγωνιστική.

Έτσι έφτασε τους 67 βαθμούς, είναι στην 3η θέση και με την Μίλαν στην 5η με 62, είναι και μαθηματικά στην πρώτη 4άδα.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε στο 39’ ο Ματέο Πολιτάνο, ενώ το δεύτερο τέρμα ήρθε από τον Ιβάν Περισιτς στο 82΄.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το ματς με 10 παίκτες, καθώς ο Ριγκόνι αποβλήθηκε στο 76’΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα.