Νίκες για Βέροια και Λάρισα, «τρίποντο» στο φινάλε και για ΠΑΟΚ Β’

Με νίκες συνέχισαν οι δύο πρωτοπόροι του βόρειοι ομίλου, με τη Βέροια να επικρατεί της Αναγέννησης (2-0) και την ΑΕΛ να «λυγίζει» τον Αλμωπό Αριδαίας (2-1). «Τρίποντο» και για τον ΠΑΟΚ Β' που νίκησε (2-1) με γκολ στο φινάλε του Ολυμπιακού Βόλου.

Καμία αλλαγή στην κορυφή της βαθμολογίας του βόρειου ομίλου, με τους δύο πρωτοπόρους να διατηρούν τη διαφορά των έξι βαθμών που έχουν.

Η πρώτη Βέροια δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Αναγέννηση Καρδίτσας και επικράτησε εύκολα με 2-0 για την 30η αγωνιστική της Super League 2.

Μόλις δύο λεπτά χρειάστηκε η «Βασίλισσα του Βορρά» για να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ο Γιακουμάκης έκανε το 1-0 στο 2ο λεπτό, με τον Μπλέτσας να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις.

Με νίκη συνέχισε και η ΑΕΛ που παρέμεινε στο -6 από την κορυφή. Η ομάδα της Λάρισας «καθάρισε» μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, καθώς σκόραρε αρχικά με τον Κούστα (9′), πριν κάνει το 2-0 ο Παπαγεωργίου στο 14′.

Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε στο 74ο λεπτό ο Τριανταφυλλάκης, χωρίς ωστόσο να αλλάζει το αποτέλεσμα.

Τέλος στο αρνητικό σερί των έξι αναμετρήσεων χωρίς νίκη έβαλε ο ΠΑΟΚ Β’. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία κατάφερε να επικρατήσει του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1 και να πάρει ένα σημαντικό «τρίποντο», χάρη στο γκολ του Γιώργου Κούτσια στις καθυστερήσεις.

Ο Δικέφαλος του Βορρά άνοιξε το σκορ νωρίς στο δεύτερο μέρος με τον Μπράντονιτς, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα.

Το τελικό 2-1 ήρθε στις καθυστερήσεις με το buzzer beater του Κούτσια.