Πρώτη απώλεια για Κηφισιά (0-0) – «Ξέσπασε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός (4-0)

Η Κηφισιά έμεινε στο 0-0 με τα Χανιά χάνοντας τους πρώτους της βαθμούς στο πρωτάθλημα ενώ ο Πανσερραϊκός νίκησε με 4-0 τον Ηρακλή Λάρισας.

Στα Χανιά διακόπηκε η χωρίς απώλειες προέλαση της Κηφισιάς στον Β΄ όμιλο της Super League 2. Η κρητική ομάδα κράτησε στο 0-0 τους πρωτοπόρους, που είχαν δοκάρι με τον Ταλάλ και άφησαν βαθμούς, μετά από οκτώ νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια που είχαν δώσει μέχρι σήμερα.

Σε άλλα ματς της 12ης αγωνιστικής, ο ΟΦ Ιεράπετρας επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Επισκοπής και -προσωρινά τουλάχιστον- ανέβηκε στη δεύτερη θέση (μαζί με την Παναχαϊκή), ενώ η Ηλιούπολη επιβλήθηκε εύκολα με 3-1 του ουραγού ΠΑΟ Ρουφ.

Ρεπό: Αιγάλεω ΑΟ

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 4-0 του Ηρακλή Λάρισας στις Σέρρες, σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική της Super League 2, και ξέφυγε έξι βαθμούς στην κορυφή του Α΄ ομίλου. Ο Σαϊντ στο 51΄ έλυσε το… γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη, για να ακολουθήσουν δύο γκολ του Μούργου (73΄ και 87΄) και ένα του Σοφιανού (81΄) που άνοιξαν την «ψαλίδα» του σκορ.

Μετά από ένα πολύ ανοιχτό και «χορταστικό» παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός Β΄ επικράτησε 4-2 του Διαγόρα και ανέβηκε στην έβοδμη θέση της κατάταξης. Φουρτάδο (12΄), Αθανασακόπουλος (42΄), Σιδεράς (63΄) και Σαρδέλης (80΄) πέτυχαν τα γκολ των «πρασίνων», ενώ για τους Ροδίτες μείωσε δύο φορές ο Μιχόπουλος (60΄, 68΄). Η Νίκη Βόλου είχε την ευκαιρία να πιάσει στη δεύτερη θέση ΠΑΟΚ Β΄ και ΑΕΛ, αλλά υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 2-2 από τον Αλμωπό στην Αριδαία, ενώ η Βέροια πήρε νίκη «ανάσα» με 2-0 επί του Απόλλωνα Πόντου, χάρη σε δύο γκολ στα τελευτία λεπτά.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής στον Α΄ όμιλο του Super League 2:

Μακεδονικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-0

ΠΟΤ Ηρακλής – ΠΑΟΚ Β’ 1-0

Παναθηναϊκός Β’ – Διαγόρας ΓΣ 4-2

Πανσερραϊκός – Ηρακλής Λάρισας 4-0

Αλμωπός Αριδαίας – Νίκη Βόλου 2-2

Βέροια ΝΠΣ – Απόλλων Πόντου 2-0