Σημαντικές νίκες για ΑΕΛ (0-3) και Νίκη Βόλου (1-0)

Η ΑΕΛ πέρασε με το άνετο 3-0 από την έδρα του Απόλλωνα Πόντου και μείωσε τη διαφορά από τον Πανσερραϊκό στους έξι βαθμούς. Μεγάλο αποτέλεσμα και για τη Νίκη Βόλου με 1-0 απέναντι στον Ηρακλή.

Η ΑΕΛ ήταν σαρωτική στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου και πήρε τη νίκη με 3-0, φτάνοντας τους 31 βαθμούς στον Βόρειο όμιλο της Super League 2, μειώνοντας τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό στους έξι. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Λάρισας, να «καθαρίζει» ουσιαστικά μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος.

Στο 49′ ο Παπαγεωργίου άνοιξε το σκορ ενώ στο 78′ και 79′ οι Μαυριάς και Νούνιες σκόραραν και διαμόρφωσαν το τελικό 0-3.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μουμίν, Φωκαΐδης, Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Ντιαλόσι, Λαμπίρης, Εσαλό.

ΑΕΛ (Ταουσιάνης): Θεοδωρόπουλος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Μαξιμένκο (46′ Κόλα), Πλέγας, Θωμαΐδης, Κ. Παπαγεωργίου, Νούνιες, Νικολιάς, Μαυριάς.

Η Νίκη Βόλου επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή, στο ντέρμπι της αγωνιστικής του Βορείου ομίλου, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη και μειώνοντας κι εκείνη τη διαφορά της από τον Πανσερραϊκό στους οκτώ βαθμούς και στους δύο πίσω από την ΑΕΛ. Το μοναδικό γκολ της «κλειστής» αναμέτρησης σημείωσε ο Ολαϊθόλα στο 28ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Κάσσος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Παναγιωτίδης, Γαβριηλίδης, Τσουκαλάς (56′ Κυριακίδης), Μιράντα, Ολαϊθόλα (62′ Αναστασίου), Σιαφά (62′ Ροχάνο).

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (82′ Δόρης), Βιτλής (82′ Κόκκορης), Κωστούλας, Χρουσιέλ, Πατράλης, Νταμιάν (61′ Κουντουριώτης), Τότσκα (61′ Μισκόφσκι), Τομάς, Άλεξιτς, Γιουμπιτάνα.

15. Θεσπρωτός 6 (12 ματς)

Για τον Νότιο όμιλο, η Κηφισιά ήταν σαρωτική απέναντι στην Επισκοπή, την οποία «σκόρπισε» εκτός έδρας με 6-0, ενώ και ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε με το άνετο 3-0 από την έδρα της Προοδευτικής.