Αγκαλιά με την «σωτηρία» το Αιγάλεω (1-0) – Πέρασε και από τον Βόλο ο Λεβαδειακός (0-1)

To Aιγάλεω πήρε μία πολύ σημαντική νίκη (1-0) κόντρα στον Γιούχτα και βρίσκεται πολύ κοντά στην παραμονή στην Super League 2 - Συνεχίζει αήττητος την πορεία του στα play-offs ο Λεβαδειακός οποίος νίκησε εκτός έδρας την Νίκη Βόλου (0-1)

«Άλμα» παραμονής έκανε το Αιγάλεω το οποίο επιβλήθηκε με 1-0 του Γιούχτα στην 7η αγωνιστική των play-outs. Οι «κυανόλευκοι» νίκησαν τους Κρητικούς και έφτασαν τους 25 βαθμούς παραμένοντας στην 7η θέση και στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Αντίθετα, ο Γιούχτας με την ήττα αυτή έμεινε στους 17 και απέχοντας 7 από την Παναχαϊκή και αναζητά ένα θαύμα στις 3 αγωνιστικές που απομένουν.

Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν στο 26ο λεπτό, όταν ο Μπάμπης με σουτ έκανε το 1-0. Σκορ με το οποίο αρχικά ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και εν συνεχεία και το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 84′ έφτασαν μια ανάσα από το 1-1, αλλά το σουτ του Μπουρσέλη σταμάτησε στο δοκάρι του Κυρίτση με το 1-0 να μένει ως το τέλος.

Στα play-offs του Βόρειου Ομίλου, ο Λεβαδειακός μπορεί να και έχει εξασφαλίσει την άνοδό του στην Super League, όμως συνέχισε την αήττητη πορεία του επικρατώντας εκτός έδρας με 1-0 της Νίκης Βόλου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 55′ με τον Τσάπρα να ανοίγει το σκορ. Οι Βοιωτοί έφτασαν κοντά και σε δεύτερο γκολ στο 62′ όταν ο Κουϊρουκίδης εκτέλεσε το πέναλτι με τον Γκαραβέλη να αποκρούει τη μπάλα.

Στην Χαλάστρα, Καμπανιακός και Αναγέννηση Καρδίτσας έμειναν στο μηδέν και δεν ξεκαθάρισαν τους λογαριασμούς τους, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής στην βαθμολογία, τόσο μεταξύ τους όσο και με την Κοζάνη που παραμονεύει.

Στην Κοζάνη, ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα και παραχώρησε ισοπαλία με 1-1 κόντρα στην τοπική ομάδα, χάνοντας την ευκαιρία να εξασφαλίσει την μαθηματική του παραμονή.

Το γκολ που έβαλε σε θέση οδηγού τους «κυανόλευκους» πέτυχε ο Αρόγιο με πλασέ μέσα από την περιοχή στο 72′, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν και να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, οκτώ λεπτά αργότερα μετά από αυτογκόλ του Σιούτα.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OFF

ΑΕΛ – ΑΕΚ Β’ 3-0
(16′ Παπαγεωργίου, 34′ αυτ. Γεμπόα, 70′ Πεδρόσο)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ / PLAY OUT

Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β’ 0-0

Το πρόγραμμα της 7ης Play Off / Play Out SL2

ΣΑΒΒΑΤΟ 27.04.2024

ΚΥΡΙΑΚΗ 28.04.2024

ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟ, Νίκη Βόλου – Λεβαδειακός 0-1 (55′ Τσάπρας)

Ρεπό: Μακεδονικός

*Ο αγώνας Α.Ε.Λ – Α.Ε.Κ Β’ , θα διεξαχθεί χωρίς την παρουσία θεατών (Αρ.Πράξης 11/24 ΔΕΑΒ).