ΠΑΟΚ – Νούμερα… νταμπλ για τον Άκπομ

Τις επιδόσεις που είχε τη χρονιά του νταμπλ έπιασε ο ΠΑΟΚ με τα δύο του χθεσινά γκολ.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με τα χίλια ζόρια την ΑΕΛ στην Τούμπα με 3-1 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Δικέφαλος του βορρά είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσούμπα Άκπομ που μπήκε στα τελευταία λεπτά και πέτυχε 2 γκολ, αλλά πήρε και κόκκινη κάρτα για τον πανηγυρισμό του στο τρίτο τέρμα του ΠΑΟΚ.

Πιο αναλυτικά… Στο 77ο λεπτό ο Λουτσέσκου πέρασε τον Άκπομ στο γήπεδο, με το σκορ στο 1-1. Στο 82ο λεπτό ο Άγγλος έκανε το 2-1 και έβαλε ξανά σε τροχιά πρόκρισης τον ΠΑΟΚ.

Στις καθυστερήσεις ο Άγγλος πέτυχε ένα τρομερό γκολ και διαμόρφωσε το 3-1. Ωστόσο το «σόου» δεν τελείωσε εκεί, καθώς κατά τη διάρκεια του πανηγυρισμού του έβγαλε τη φανέλα του, με αποτέλεσμα να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Όλα αυτά μέσα σε 15 λεπτά!

Ο επιθετικός του Δικεφάλου του Βορρά βρίσκεται τις τελευταίες εβδομάδες σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό αποδεικνύεται και από τα νούμερα του, καθώς με τα δύο του χθεσινά γκολ κατάφερε να ισοφαρίσει την επίδοση που είχε τη χρονιά του νταμπλ, όταν είχε σκοράρει επίσης οχτώ φορές.

Ο Άκπομ έχει σκοράρει 4 τέρματα στη Super Leagueμ 2 στο Κύπελλο και άλλα 2 στο Conference League.