Δεν χάνει στις πρεμιέρες του ο Άρης (vid)

Θετικό αποτέλεσμα φέρνει, συνήθως, την 1η αγωνιστική στα πρωταθλήματα της Σούπερ Λίγκας ο Άρης. Το «to10.gr» γυρνάει το χρόνο πίσω και σας θυμίζει.

Ο Άρης ετοιμάζεται για το πρώτο του ματς στη Σούπερ Λίγκα μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια, αντιμετωπίζει τη Δευτέρα στην Λαμία την τοπική ομάδα για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με αφορμή την επιστροφή του «Θεού του πολέμου» γυρνάμε τον χρόνο πίσω και σας θυμίζουμε τι έκαναν οι κίτρινοι στα πρώτα παιχνίδια κάθε σεζόν. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Αρης συνήθως φέρνει θετικό αποτέλεσμα δηλαδή είτε κερδίζει, είτε φέρνει ισοπαλία.

Πάμε να δούμε όλες τις πρεμιέρες του Άρη καταβολής Σούπερ Λίγκας:

20/08/2006 ΑΕΛ-ΑΡΗΣ 1-1

Η πρώτη διοργάνωση της Σούπερ Λίγκα είχε βρει τον Άρη αντιμέτωπο με την ΑΕΛ στη Λάρισα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 1-1. Οι κίτρινοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 25ο λεπτό με τον Πάουλο Κόστα, ωστόσο το ματς έληξε ισόπαλο, καθώς ο Αγγελος Διγκόζης ισοφάρισε για τους Θεσσαλούς στο 62΄.

01/09/2007 ΑΡΗΣ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 0-0

Ισοπαλία και την επόμενη σεζόν για τον ιστορικό σύλλογο, ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει επί του Πανιωνίου στην αναμέτρηση του Κλεάνθης Βικελίδης. Ετσι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 0-0.

31/08/2008 ΑΡΗΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0

Η πρώτη νίκη στην ιστορία του Άρη σε επίπεδο πρωταθλήματος Σούπερ Λίγκας, ήρθε την αγωνιστική περίοδο 2008-09. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-0 του Λεβαδειακού, με τον Πολωνό επιθετικό Πιότρ Βλόνταρτσικ να κάνει το 1-0 και τον Χαβίτο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

22/08/2009 ΑΡΗΣ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 1-0

Νικηφόρα πρεμιέρα και την επόμενη σεζόν, με τον Αρη να υποδέχεται στο Βικελίδης τον Ατρόμητο αυτή τη φορά και να τον «λυγίζει» με 1-0. Σκόρερ ο Αργεντινός στόπερ Κριστιά Νασούτι.

29/08/2010 ΚΑΒΑΛΑ-ΑΡΗΣ 0-1

Το πρώτο διπλό για τον Αρη επί ημερών Σούπερ Λίγκας, ήρθε την αγωνιστική περίοδο 2010-11. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 1-0 στην Καβάλα της ομώνυμης ομάδας με σκόρερ τον Οριόλ Λοθάνο στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης.

27/08/2011 ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΑΡΗΣ 0-0

Η επόμενη σεζόν βρήκε τον Άρη να ξεκινά τις υποχρεώσεις του από τα Ιωάννινα, όπου και κατάφερε να φύγει αλώβητος. Δεν υπήρξε σκορ στην αναμέτρηση, καθώς είχαμε τελικό αποτέλεσμα 0-0.

27/08/2012 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΡΗΣ 1-0

Στη σεζόν 2012-13, ο Αρης γνώρισε την πρώτη του ήττα σε πρεμιέρα. Συγκεκριμένα έχασε με 1-0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, δεχόμενος γκολ από τον Βασίλη Λαμπρόπουλο στο 14΄.

18/08/2013 ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΑΡΗΣ 2-1

Η τελευταία σεζόν του Άρη στη Σούπερ Λίγκα πριν τον υποβιβασμό ήταν η 2013-14. Στην πρεμιέρα ο Αρης δεν θα τα καταφέρει στη Ριζούπολη απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος θα επικρατήσει με 2-1. Σκόρερ για τους νικητές ο Κόρμπος και ο Πετρόπουλος. Από πλευράς Άρη δίχτυα είχε βρει ο Νίκος Αγγελούδης στο 67’.