Τα «ξέρατε ότι» της 11ης αγωνιστικής της Super League

Όλα τα στατιστικά στοιχεία των αγώνων του Σαββατοκύριακου και όσα πρέπει να ξέρετε για να κάνετε τους... έξυπνους στην παρέα σας.

Είστε λάτρεις των στατιστικών του ποδοσφαίρου; Θέλετε να κάνετε τους… έξυπνους και τους γνώστες στην παρέα σας; Θέλετε απλώς να ενημερωθείτε και να εμπλουτίσετε τις γνώσεις σας;

«To10.gr» σας δίνει την ευκαιρία να κάνετε όλα τα παραπάνω, παραθέτοντας κάθε λογής στατιστικό στοιχείο, με τη συνδρομή του Soccerbase.gr, της κορυφαίας βάσης δεδομένων και στατιστικών του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Εσείς, λοιπόν, ξέρατε ότι…

• Από τους 11 που ξεκίνησαν βασικοί με τη Λαμία στο ματς με την Κέρκυρα, οι 7 έχουν παίξει βασικοί και στα 11 παιχνίδια, δύο παίκτες έχουν ξεκινήσει σε 10 από τα 11 παιχνίδια, ένας στα 9 και άλλος ένας σε τέσσερα!

• Μόνο ο Νίκος Γιαννακόπουλος και ο Στέφανος Σιόντης έχουν ξεκινήσει βασικοί και στα 11 παιχνίδια της Κέρκυρας ως τώρα. Ο Σιόντης μπήκε στους 10 παίκτες με τις περισσότερες συμμετοχές στη Σούπερ Λιγκ με τη φανέλα της Κέρκυρας (55).

• Για πρώτη φορά η Λαμία σκόραρε στο πρωτάθλημα σε αγώνα της Σούπερ Λιγκ που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

• Ο Σωτήρης Μπαλάφας έγινε ο πρώτος παίκτης στη φετινή σεζόν της Σούπερ Λιγκ που αποβλήθηκε για δεύτερη φορά.

• 200 αγώνες σε συλλογικό επίπεδο συμπλήρωσε ο Σπύρος Σπίνουλας με Ασπρόπυργο, Παναχαϊκή, Παναιγιάλειο και Κέρκυρα.

• Για τέταρτη φορά στην ιστορία της στη Σούπερ Λιγκ η Κέρκυρα μένει με εννέα παίκτες σε ένα παιχνίδι, για πρώτη φορά όμως από το πρώτο ημίχρονο.

• Το γκολ του Παμλίδη στο 6ο λεπτό ήταν το γρηγορότερο που έχει πετύχει η Κέρκυρα στο φετινό πρωτάθλημα (στο 18′ το γρηγορότερο μέχρι τότε) και το γρηγορότερο που δέχεται η Λαμία (στο 10′ το γρηγορότερο μέχρι τότε).

• Το συγκεκριμένο τέρμα μάλιστα, ήταν το 200ο γκολ που πέτυχε η Κέρκυρα στην ιστορία της στην Σούπερ Λιγκ. Για να φτάσει τα 200 γκολ χρειάστηκε 225 αγώνες. Το πρώτο το είχε πετύχει ο Στράτος Γκαρόζης στις 2 Οκτωβρίου 2004.

• Τα εννέα από τα 11 παιχνίδια της Κέρκυρας στη Σούπερ Λιγκ ήταν ισόπαλα στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα εκτός έδρας έχει πέντε ισοπαλίες σε πέντε αγώνες (όπως και ο Πανιώνιος)!

• Ο Εμάνουελ Περόνε έχει συμμετοχή στα τέσσερα (ένα γκολ και τρεις ασίστ) από τα οκτώ γκολ που έχει πετύχει η Λάρισα. Στην Σούπερ Λιγκ μετράει 55 γκολ και 15 ασίστ σε 222 αγώνες.

• Από τα εννέα της γκολ στο πρωτάθλημα, η ΑΕΛ έχει πετύχει τα επτά μετά το 70ο λεπτό και τα τέσσερα μετά το 85ο λεπτό!

• Ο Παναγιώτης Ταχτσίδης επέστρεψε στις ασίστ στην Σούπερ Λιγκ από τις 13 Δεκεμβρίου 2009, όταν είχε δώσει και πάλι σε παιχνίδι με τον Λεβαδειακό, για λογαριασμό της ΑΕΚ τότε.

• Ο Κώστας Φορτούνης αστόχησε για πρώτη φορά στην καριέρα του σε πέναλτι. Πρώτη φορά έχασε πέναλτι στο πρωτάθλημα, ενώ έχει χάσει μόνο στο Τσάμπιονς Λιγκ, όπου το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, Εντουάρντο στις 4/11/2015.

• Από το 1993 είχε να ισοφαρίσει ο Λεβαδειακός σε αγώνα πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακό! Τότε (12 Δεκεμβρίου) στο Καραϊσκάκη μάλιστα, έχανε 2-0 και ισοφάρισε σε 2-2 (Κρύος και Λουκάς τα γκολ).

• Ο Λεονάρντο Κούτρης έγινε ο πρώτος Έλληνας αμυντικός του Ολυμπιακού που σκοράρει στο πρωτάθλημα από τον Ιανουάριο του 2015 (ο Μανιάτης τότε στο Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 2-0).

• Ο αγώνας της Ξάνθης με τον Πανιώνιο ήταν ο 900ος στην ιστορία της ακριτικής ομάδας στην μεγάλη κατηγορία (υπολογίζονται πλέι οφ και μπαράζ). Ο πρώτος ήταν στις 17 Σεπτεμβρίου 1989, Λάρισα -Ξάνθη 3-1.

• Ο Έρικ Γέντρισεκ πέτυχε το 4ο γκολ του με τη φανέλα της Ξάνθης, αλλά πρώτο μπροστά στο κοινό της. Τα άλλα ήταν στα Χανιά, το Ηράκλειο και το Αγρίνιο.

• Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα μπήκε γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε εκτός έδρας παιχνίδι του Πανιώνιου. Και στα πέντε προηγούμενα δεν υπήρχε σκορ στο πρώτο ημίχρονο! Πριν την Ξάνθη, μόνο ο Ολυμπιακός είχε βάλει γκολ στον Πανιώνιο στο πρώτο μέρος.

• Η Ξάνθη δεν είχε νίκη στην έδρα της στα πέντε τελευταία παιχνίδια πριν το τελευταίο της Κυριακής. Αν δεν νικούσε τον Πανιώνιο θα ισοφάριζε το χειρότερο ρεκόρ στην ιστορία της (έξι χωρίς νίκη Νοέμβριο 2008 – Φεβρουάριος 2009).

• Για 10η φορά στην καριέρα του αποβλήθηκε ο Βαγγέλης Οικονόμου του Πανιωνίου (έχει επτά στην Σούπερ Λιγκ και τρεις στην Β’ Εθνική). Ο μόνος ενεργός παίκτης στην Σούπερ Λιγκ με περισσότερες αποβολές από τον Οικονόμου (7) είναι ο Φλίσκας (8).

• Μετά από 11 χρόνια ισοφάρισε η ΑΕΚ τον Παναθηναϊκό στην έδρα του. Το είχε κάνει τελευταία φορά 23.10.06 με τον Μαντούκα και νίκησε 2-1 με γκολ του Δέλλα. Στη Λεωφόρο είχε να συμβεί από τις 9.02.03, όταν ο Μαλαδένης ισοφάρισε, αλλά τελικά ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-1.

• Ο Ροντρίγκο Γκάλο έφτασε τις 100 συμμετοχές στην Σούπερ Λιγκ. Ο Βραζιλιάνος μπακ έχει 33 με τον Παναιτωλικό και 67 με την ΑΕΚ.

• Από το 2004 είχε η ΑΕΚ να μείνει αήττητη στον πρώτο γύρο στα παιχνίδια της με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ (τότε δύο ισοπαλίες και νίκη, τώρα δύο νίκες και ισοπαλία).

• Ο Κυριάκος Κυβρακίδης έπαιξε το 100ο του παιχνίδι με τη φανέλα του Ατρόμητου (81 Σούπερ Λιγκ, 15 Κύπελλο και 4 Ευρώπη).

• Κανένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ατρόμητο πριν το χθεσινό, δεν είχε κερδίσει ο εκάστοτε γηπεδούχος. Είχαν δύο ισοπαλίες και από δύο διπλά η κάθε ομάδα!

• Τα 20 γκολ στην Σούπερ Λιγκ έφτασε ο Αντελίνο Βιεϊρίνια με τον ΠΑΟΚ στην Σούπερ Λιγκ. Το 19ο του ήταν στις 10 Δεκεμβρίου 2011, πάλι με πέναλτι, πάλι στην Τούμπα με τον Ατρόμητο.

• Δέχτηκε γκολ μετά από 13 περίπου ώρες! Έπειτα από 773 συνεχόμενα αγωνιστικά λεπτά δέχτηκε γκολ ο Ανδρέας Γιαννιώτης. Τελευταίος που του είχε βάλει γκολ ήταν ο Αραούχο στις 31 Μαϊου.

• Και τις έξι προηγούμενες φορές, που ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο σκορ στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ δεν είχε καταφέρει να τον ισοφαρίσει! Είχε να το κάνει από το 1977, όταν νίκησε με ανατροπή 2-1 (44′ Ιωσηφίδης, 80′ Αποστολίδης – 15′ Σκαρπέλης). Το έκανε ξανά χθες.

• Δύο γκολ και δύο ασίστ στα πέντε τελευταία του παιχνίδια στην Τούμπα έχει ο Χαβιέ Ούμπιδες!

• Ο Ατρόμητος έχασε την ευκαιρία να γίνει μόλις η δεύτερη ομάδα τα τελευταία οκτώ χρόνια, που θα συμπληρώσει 11 αγώνες χωρίς ήττα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος. Το έχει καταφέρει μόνο ο Ολυμπιακός δύο φορές.

• Τελευταία φορά που μια ομάδα, πλην Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, κατάφερε να μείνει αήττητη στα 11 πρώτα παιχνίδια στο πρωτάθλημα, είναι το 1984, ο Πανιώνιος.