Απόλλων Σμύρνης – Λαμία : Η κριτική των παικτών του Απόλλωνα

Μια σπουδαία εμφάνιση για 89 λεπτά χαντακώθηκε στο 90’ για τους γηπεδούχους. Εκπληκτικός ο Αλμπάνης, τεράστια εμφάνιση από τον Παπάζογλου, «φονιάς» ο Ελμπάζ και μοιραίος ο Κύργιας.

ΤΣΟΒΙΤΣ: Ο λόγος για τον οποίο δεν έγινε… ροντέο το ματς από νωρίς ήταν η σπουδαία
απόκρουσή του στο τετ α τετ με τον Βουό (9’). Ο Απόλλων τον χρειάστηκε ξανά μετά από 75 λεπτά, όταν αναγκάστηκε να κινηθεί ως μπακότερμα προκειμένου να αποσοβήσει μια
πολυάριθμη αντεπίθεση που θα κατέληγε σε βέβαιο γκολ. Στο τέλος «προδόθηκε» από ένα
ανόητο πέναλτι…

ΚΟΝΤΟΕΣ: Είχε ένα πολύ ευχάριστο απόγευμα κόντρα στον ανούσιο Βάντερσον και κάπως
έτσι βρήκε ευκαιρίες για να βγει απειλητικά στην πτέρυγα. Αν ήταν και λίγο πιο προσεκτικός στις σέντρες του, ο Απόλλων θα είχε μια έξτρα βοήθεια.

ΚΥΡΓΙΑΣ: Σε ένα ματς που η άμυνά του δε δέχτηκε την παραμικρή πίεση, κατάφερε να γίνει ο μοιραίος παίκτης. Ένα απρόσεκτο μαρκάρισμα στον Όμο αμέσως μετά το 1-0 έδωσε το δικαίωμα στον Στυλιάρα να καταλογίσει πέναλτι, καταστρέφοντας ό,τι έχτισαν με κόπο στα προηγούμενα 90 λεπτά οι συμπαίκτες του.

ΚΟΥΡΟΣ: Σταθερός και αξιόπιστος στο αριστερό άκρο, δεν έδωσε το παραμικρό δικαίωμα
αμφισβήτησης στην έτσι κι αλλιώς ισχνή επιθετικά Λαμία. Μπήκε δυνατά σε όλες τις
φάσεις και βοήθησε την ομάδα του στο να κερδίσει κατοχές πρεσάροντας ψηλά.

ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ: Μεγάλο ματς από τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού, ο οποίος πρόσφερε
περισσότερα απ’ όσα θα μπορούσε να περιμένει κανείς. Πάνω ακούμπησαν όλες οι πρώτες
πάσες, ενώ δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις κατά τις οποίες κάλυψε πολλά μέτρα με την
μπάλα προκειμένου να ανοίξει το παιχνίδι.

ΚΟΝΕ: Η μεγαλύτερη απογοήτευση του Απόλλωνα στη σεζόν ως τώρα. Με εξαίρεση κάνα
δυο καλές εκτελέσεις σε στημένα, δεν μπόρεσε να προσφέρει κάτι σημαντικό. «Κρύφτηκε»
πολλές φορές όταν χρειαζόταν να βγει μπροστά, αρκούμενος σε έναν άκρως παθητικό ρόλο
που δε θυμίζει σε τίποτε τον ηγέτη της προηγούμενης διετίας.

ΜΑΑΤΣΙ: Του αντιστοιχεί μια καλή φάση σε κάθε ματς που κατά κανόνα περνά ανεκμετάλλευτη. Αυτή τη φορά ήταν το σουτ που σταμάτησε λίγο πριν τη γραμμή
Ασίγκμπα…

ΑΝΙΕΤΕ: Δεν είχε τα κέφια των προηγούμενων εμφανίσεων, ωστόσο σε καμία περίπτωση
δεν ήταν αρνητικός. Μια από τις λιγοστές εκτελέσεις φάουλ που ανέλαβε ήταν αυτή που
βρήκε τον Αλμπάζ στη φάση του γκολ.

ΑΛΜΠΑΝΗΣ: Το Α και το Ω του Απόλλωνα στην επίθεση. Προκάλεσε αμέτρητα ρήγματα,
πήγε πολλές φορές στο ένας εναντίον ενός νικώντας κατά κράτος τον Κουτρομάνο και
σχεδόν ό,τι καλό έγινε σε κανονική ροή, προήλθε ή ολοκληρώθηκε από τα δικά του πόδια.
Εξαιρετικός.

ΚΑΣΤΙΓΙΕΧΟΣ: Το απόλυτο τίποτα. Όταν είσαι ο βασικός φορ για 12 σερί αγωνιστικές και
έχεις πετύχει μόλις ένα γκολ, ξεκάθαρα κάτι δεν πάει καλά. Αν μάλιστα δεν μπορείς να
προσφέρεις σε κανένα κομμάτι του παιχνιδιού, τότε σκέφτεσαι πόσο χειρότεροι μπορεί να
είναι οι άλλοι δυο επιθετικοί του ρόστερ.

ΕΛΜΠΑΖ: Ο Απόλλων ένιωσε πως είναι να παίζεις με κανονικό σέντερ φορ μετά από 11μιση
αγωνιστικές. Αντίστοιχα, τον ένιωσε και η άμυνα της Λαμίας αφού σε σχεδόν κάθε του
επαφή γινόταν επικίνδυνος. Είχε μια ωραία τελική στον Αλμπάνη, ωστόσο το πολύ ωραίο
γκολ του επισκίασε τα πάντα…

ΣΙΑΤΡΑΒΑΝΗΣ: Εκτός ρυθμού και φανερά επηρεασμένος από τις λιγοστές παρουσίες του
φέτος. Είχε ένα άστοχο σουτ και τίποτε άλλο.