Ουζουνίδης: «Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή»

Απογοητευμένος από το αποτέλεσμα και την εικόνα του Παναθηναϊκού δήλωσε ο Μαρίνος Ουζουνίδης μετά την ισοπαλία (1-1) στην έδρα της Λαμίας με την τοπική ομάδα. Στάθηκε ειδικά στο κάκιστο πρώτο ημίχρονο αναφέροντας πως η μπάλα τιμώρησε τους «πράσινους»… Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Παναθηναϊκού: «Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή. Μπορώ να δικαιολογήσω μία κακή […]

Αναλυτικά οι δηλώσεις του προπονητή του Παναθηναϊκού:

«Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή. Μπορώ να δικαιολογήσω μία κακή μέρα, αλλά να μην πάρουμε μία μονομαχία ήταν κάτι απογοητευτικό. Είδαμε στο δεύτερο μέρος, ήταν μία άλλη ομάδα, που πραγματικά έδειξε μεγάλη διάθεση να πάρει το ματς. Πιέσαμε τον αντίπαλο, κάναμε ευκαιρίες, αλλά, δυστυχώς απλώς ισοφαρίσαμε στο τέλος. Η εμφάνιση του δεύτερου ήταν καλή, αλλά δεν φτάνει στα εκτός έδρας να παίζεις ένα ημίχρονο. Δεν υπάρχει δικαιολογία για την εμφάνιση του πρώτου μέρους. Όταν παίζεις με ομάδες σαν την Λαμία ή με πιο μικρές, όταν τους αφήνεις να πιστέψουν ότι θα σου πάρουν αποτέλεσμα μετά δυσκολεύουν τα πράγματα. Ευτυχώς, στο τέλος ισοφαρίσαμε και δεν χάσαμε ακόμα ένα παιχνίδι. Με εμφανίσεις όπως του πρώτου μέρους, δεν πάμε πουθενά».

Ενώ για το που οφείλεται η μεγάλη διαφορά στην απόδοση του Παναθηναϊκού στα εντός και στα εκτός έδρας παιχνίδια;

«Στο γήπεδο μας είμαστε πιο επιθετικοί στις μονομαχίες, πάμε πιο πολύ στη μπάλα και βγάζουμε περισσότερη ενέργεια. Στο πρώτο μέρος δεν υπήρχαμε στο γήπεδο, αλλά δεχτήκαμε το γκολ ενώ ο αντίπαλος δεν έκανε φάση. Όμως, η μπάλα μας τιμώρησε για την εικόνα που είχαμε. Όπως παίξαμε, δεν μπορούσαμε να πάρουμε αποτέλεσμα. Το μιλάμε, το λέμε πριν τα ματς, πάμε να το αλλάξουμε, αλλά η εμφάνιση ήταν σκέτη απογοήτευση. Πρέπει να κάνουμε τον αντίπαλο να μας φοβηθεί με την ενεργητικότητα μας, όπως τον φοβίσαμε στο δεύτερο μέρος. Μας έλειψαν μερικά πράγματα για να τελειώσουμε το ματς».