Σημαντικά γκολ στον ΠΑΟΚ από τις μεταγραφές του Γενάρη

Ο ΠΑΟΚ έχει βρει αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα από τις προσθήκες που έγιναν στην ομάδα τον Ιανουάριο.

Οι περσινές χειμωνιάτικες μεταγραφές του ΠΑΟΚ (του Ιανουαρίου του 2018) δεν έπιασαν στην ομάδα καθώς η προσφορά των Αζεβέδο, Μουλέν και Μιχόγεβιτς ήταν μηδαμινή.

Φέτος όμως, τα πράγματα είναι διαφορετικά. Οι περισσότεροι από αυτούς που αποκτήθηκαν τη χειμερινή μεταγραφική περίοδο όχι μόνο έχουν πάρει ευκαιρίες αλλά έχουν μπει και στο rotation του Δικέφαλου.

Ο Ίνγκασον και ο Γιαννούλης (πιο πολύ) δίνουν ανάσες στην άμυνα, ο Ολιβέιρα είναι ήδη βασικός μετά και τον τραυματισμό του Μαουρίσιο, ο Μίσιτς δίνει λύσεις στο χώρο του κέντρου και ο Σφιντέρσκι με τον Ενρίκε προσφέρουν γκολ στην επίθεση!

Δεν είναι όμως μόνο αυτοί που σκοράρουν από τους καινούριους, καθώς γκολ έχει δώσει και ο Ολιβέιρα.

Στην Ξάνθη και τα δύο γκολ της νίκης του ΠΑΟΚ με 2-1, σημείωσαν δύο νεοφερμένοι, ο Ολιβέιρα και ο Ενρίκε.

Ο Ενρίκε ήταν αυτός που άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 3-0 με τη Λαμία, σκοράροντας το πρώτο γκολ του Δικέφαλου.

Συνολικά Σφιντέρσκι (3), Ολιβέιρα (3) και Ενρίκε (3) έχουν πετύχει 9 γκολ στο πρωτάθλημα το τελευταίο δίμηνο ορισμένα εκ των οποίων ήταν ιδιαίτερα σημαντικά.

Ο Σφιντέρσκι έχει πετύχει άλλα δύο γκολ και στο Κύπελλο, τα οποία ήταν εξίσου σημαντικά, καθώς σκόραρε και στα δύο παιχνίδια των προημιτελικών με τον Πανιώνιο (και εντός και εκτός έδρας). Μάλιστα στη ρεβάνς της Τούμπας με δικό του γκολ στο 82’ κέρδισε ο Δικέφαλος με 2-1 και πήγε το ματς στην παράταση για να πάρει την πρόκριση με 4-2.

Ο Πολωνός πέτυχε επίσης το νικητήριο γκολ του ΠΑΟΚ στο 88’ στη νίκη με 2-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα!

Συνολικά οι παίκτες που ήρθαν στον ΠΑΟΚ τον Ιανουάριο έχουν πετύχει 11 γκολ και έχουν δώσει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα για να βρεθεί πιο κοντά στην επίτευξη των στόχων της.