«Έπιασε» Λυμπερόπουλο και Μπλάνκο ο Πόνσε

Ο Εζεκιέλ Πόνσε έφτασε τα 21 γκολ σε μια σεζόν φορώντας τη φανέλα της ΑΕΚ και ισοφάρισε τα νούμερα που είχαν οι Νίκος Λυμπερόπουλος και Ισμαέλ Μπλάνκο.

Ασταμάτητος παραμένει τη φετινή σεζόν ο Εζεκιέλ Πόνσε, ο οποίος συνεχίζει να «ματώνει» με αμείωτο ρυθμό τα αντίπαλα δίχτυα. Τελευταίο θύμα του Αργεντινού επιθετικού ήταν ο Λεβαδειακός, με τον 22χρονο να σημειώνει το τελικό 3-0 για την ΑΕΚ κόντρα στην ομάδα της Λιβαδειάς.

Πλέον, με αυτό το γκολ ο Πόνσε έφτασε τα 21 στην τρέχουσα περίοδο με τη φανέλα των «κιτρινόμαυρων», ισοφαρίζοντας έτσι τα στατιστικά του Νίκου Λυμπερόπουλου αλλά και του Ισμαέλ Μπλάνκο.

Συγκεκριμένα, ο Έλληνας επιθετικός είχε σκοράρει τον ίδιο αριθμό τερμάτων σε μια σεζόν για την «Ένωση» την περίοδο 2006-2007, ενώ κάτι αντίστοιχο είχε πετύχει ο Μπλάνκο την περίοδο 2007/08.

Μάλιστα, ο Πόνσε έχει τη δυνατότητα να ξεπεράσει μια και καλή τους δυο πρώην παίκτες της ΑΕΚ, σκοράροντας στον τελικό Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ.