Facts & Figures από το Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ

Η ΠΑΕ ΠΑΟΚ παρουσίασε ενδιαφέροντα στατιστικά από την αναμέτρηση του Παναιτωλικό με τον Δικέφαλο.

Αναλυτικά:

«Το paokfc.gr σας βάζει από νωρίς στο κλίμα της αναμέτρησης της 14ης αγωνιστικής της Super League 2019-20 κόντρα στον Παναιτωλικό στο Δημοτικό Στάδιο Αγρινίου. Διαβάστε ενδιαφέρουσες πληροφορίες σχετικά με το background του παιχνίδιού, αλλά και την παράδοση κόντρα στους Αγρινιώτες λίγες ώρες πριν την σέντρα.

#Στις έξι τελευταίες του επισκέψεις στο Αγρίνιο για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας ο ΠΑΟΚ έχει πάρει ισάριθμες νίκες και μάλιστα έχει δεχθεί ένα γκολ, αυτό της περσινής νίκης με 2-1 (55′ Μπαΐροβιτς – 64′ Βιεϊρίνια , 67′ Μάτος ). Για το πρωτάθλημα την σεζόν 2014-15 με 1-0 (36’ Μακ), το 2015-16 με 3-0 (22’, 39’ Αθανασιάδης, 69’ Κοροβέσης) το 2016-17 με 1-0 (62’ Μυστακίδης) και το 2017-18 με 1-0 χάρη στο γκολ του Πρίγιοβτις. Στο ματς του Κυπέλλου Ελλάδας επικράτησε 2-0 στις 11 Ιανουαρίου 2017 (77’ Κίτσιου , 84’ Αθανασιάδης).

#14 νίκες στις 19 αναμετρήσεις του με τον Παναιτωλικό εντός και εκτός έδρας έχει ο ΠΑΟΚ που γνώρισε τη μια και μοναδική ήττα από εκτός έδρας από την ομάδα του Αγρινίου την σεζόν 2013-14 με 2-0. Μέχρι τότε στα ταξίδια του στο Αγρίνιο, ο ΠΑΟΚ είχε το απόλυτο και μάλιστα το 6-0-0 είχε συνοδευτεί με γκολ 15-3.

#9 αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα ανάμεσα στις δύο ομάδες έχουν διεξαχθεί στο Αγρίνιο, με τον ΠΑΟΚ να μετρά επτά νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα. Μόνο την σεζόν 2013-14 δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με αντίπαλο τον Παναιτωλικό εκτός έδρας, ενώ όλες του οι νίκες είναι διαφορετικά σκορ (2-0 / 2-1 / 1-0 / 3-0). Την σεζόν 2011-12 η αναμέτρηση τελείωσε με 1-1. Αυτή είναι η πρώτη φορά που θα αναμετρηθούν οι δύο ομάδες μήνα Δεκέμβριο.

#2 γκολ έχει σημειώσει ο Μακ με αντίπαλο τον Παναιτωλικό, αφού σκόραρε και στα δύο ματς του Δικεφάλου την σεζόν 2014-15, τόσο στη νίκη με 1-0 στο Αγρίνιο, όσο και στην πρώτη εντός έδρας ήττα του ΠΑΟΚ από τον Παναιτωλικό εντός έδρας με 2-1. Ο Στέφανος Αθανασιάδης έχει σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς των δύο ομάδων στο Αγρίνιο, την σεζόν 2015-16 για το πρωτάθλημα δύο φορές και μια για το Κύπελλο Ελλάδας την σεζόν 2016-17.

#Το 1969 ήταν η πρώτη φορά που αναμετρήθηκαν οι δύο ομάδες για τους “32” του Κυπέλλου Ελλάδας και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει την πρόκριση στην παράταση. Προηγήθηκε με 2-0 (25’ Κούδας, 30’ Παρίδης), ισοφάρισε η ομάδα του Αγρινίου σε 2-2 (34’ Καλαμίδας, 75’ Κουτσογιάννης) για να δώσει την πρόκριση στην παράταση ο Γιώργος Κούδας με γκολ στο 97ο λεπτό».