Έκτος ο Βαζαίος στα 200μ. μικτή ατομική (vid)

Στην έκτη θέση στον τελικό των 200μ μικτής ατομικής τερμάτισε ο Ανδρέας Βαζαίος

Με τον Ανδρέα Βαζαίο να κατακτά την έκτη θέση στον τελικό των 200μ. μικτή ατομική, ολοκληρώθηκε η ελληνική παρουσία στο 36ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κολύμβησης της Ρώμης.

Ο 28χρονος αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου, στην τέταρτη σερί συμμετοχή του στον τελικό του αγωνίσματος (όπου το 2016 είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο), δεν κατάφερε να μπει στη διεκδίκηση των μεταλλίων, καθώς τερμάτισε σε 1:59.55, περίπου ένα δευτερόλεπτο πίσω από την τριάδα του βάθρου.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, ο οποίος σημείωσε χρόνο 1:57.72 και επιβεβαίωσε την κυριαρχία των Μαγυάρων στο αγώνισμα (10 χρυσά σε 25 διοργανώσεις). Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ιταλός Αλμπέρτο Ρατσέτι με 1:57.82 και την τρίτη ο Πορτογάλος Γκαμπριέλ Ζοσέ Λόπες με 1:58.34.