ITTF Fa20 Greek Para Open: Χρυσό μετάλλιο η Μπουρνιά, χάλκινα Μουχθής, Χρυσικός, Διακουμάκος και Δρακωνάκη στο απλό

Με τα ελληνικά χρώματα να κατακτούν πέντε μετάλλια ολοκληρώνεται το μεσημέρι του Σαββάτου 01/10 στο πανέμορφο Αργοστόλι το κομμάτι των αγωνισμάτων του απλού, στο ιστορικό 1ο διεθνές τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ελλάδας για αθλητές με αναπηρίες.

Η Ευανθία Μπουρνιά κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στις κλάσεις 1-2 (αθλητριών σε αμαξίδιο) κι επίσης στις γυναίκες η Ειρήνη Δρακωνάκη ήταν 3η στις κλάσεις 6-7 (των ορθίων). Στους άνδρες πήραν το χάλκινο μετάλλιο ο Γιώργος Μουχθής στην κλάση 6, ο Αλέξανδρος Διακουμάκος στην κλάση 10 (και οι δύο κατηγορίες των ορθίων) και ο Γρηγόρης Χρυσικός στην κλάση 1 (με αμαξίδιο). Οι αγώνες άρχισαν την Παρασκευή 30/09 με πολλούς μαθητές από σχολεία του Αργοστολίου και άλλων περιοχών της Κεφαλονιάς να δίνουν τον δικό τους ξεχωριστό τόνο και συνεχίζονται σήμερα Σάββατο, στην ίδια εορταστική ατμόσφαιρα.

Στις εξαιρετικές συνθήκες του κλειστού γυμναστηρίου «Αντώνης Τρίτσης» 139 αθλητές και αθλήτριες από 29 χώρες χαρίζουν συγκινήσεις και θέαμα απολαμβάνοντας και την πολύ καλή οργάνωση. Οι πρωταγωνιστές, αλλά και οι πολλοί νεαροί εθελοντές….. Η πρώτη ενότητα κλείνει το μεσημέρι με τις απονομές στα αγωνίσματα του απλού και το υπόλοιπο πρόγραμμα θα περιλαμβάνει τα διπλά. Το ITTF Fa20 Greek Para Open συνδιοργανώνουν η Εθνική Αθλητική Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρίες, η Ελληνική Φίλαθλη Ομοσπονδία Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης, ο δήμος Αργοστολίου, η Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και ο τοπικός ΑΣΕΑ Κεφαλονιά και Ιθάκη.

Στην ελληνική αποστολή, όπου βρίσκεται ως επικεφαλής η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ελευθερία Νταουντάκη, μετέχουν ακόμα οι αθλητές Λευτέρης Μαύρης, Χρήστος Φράγκος, Αθανάσιος Γκίκας, Χρήστος Μελέτης και η αθλήτρια Μαρία Καΐπη. Όλοι τους παίρνουν πολύτιμες εμπειρίες πρώτα απ’ όλα και ευχαριστιούνται τα παιχνίδια τους, μάλιστα ο Φράγκος και ο Μελέτης μετείχαν πρώτη φορά σε διεθνές τουρνουά.

Τα αποτελέσματα των συνολικά 10 Ελλήνων αθλητών συνοψίζονται ως εξής:

Η Ευανθία Μπουρνιά ήταν 1ο φαβορί κι έφτασε στο χρυσό μετάλλιο των κλάσεων 1-2, που συγχωνεύτηκαν στις γυναίκες, μετά από 3 νίκες σε ενιαίο όμιλο. Στο καθοριστικό, όπως αποδείχτηκε, εναρκτήριο ματς νίκησε με 3-2 σετ την Ιταλίδα Αλέγκρα Μαγκέντα (9-11, 11-8, 11-9, 10-12, 12-10). Κατέβαλλε ακόμα τη Μαριάμ Αλιμρίσι από τη Σαουδική Αραβία με 3-0 σετ (11-4, 11-5, 11-3) και τη Ζάχρα Αλ Τάλα από την ίδια χώρα με 3-0 σετ (11-6, 11-1, 11-2).

Στην κλάση 6 των ανδρών ο δευτεραθλητής Ευρώπης του ομαδικού το 2019 Γιώργος Μουχθής προκρίθηκε αρχικά στη νοκ άουτ 4άδα ως 2ος από το 2ο γκρουπ. Επιβλήθηκε του Πορτογάλου Μάριο Ζοάο Μπαστάρδο με 3-0 (11-3, 11-4, 11-3) και του Κανάτ Ουσένοφ από το Καζακστάν με το ίδιο σκορ (11-1, 11-2, 11-4) και κάμφθηκε από τον Γάλλο επικεφαλής (Νο 2 του τουρνουά) Εστεμπάν Ερό (10-12, 6-11, 2-11).

Στα ημιτελικά ο Μουχθής τα έδωσε όλα απέναντι στον Ιταλό Ματέο Παρενζάν, 1ο φαβορί της κατηγορίας, αλλά ηττήθηκε με 3-0 σετ και πήρε το χάλκινο μετάλλιο (2-11, 7-11, 4-11).

Στην κλάση 10, την τελευταία των ορθίων, κατέκτησε την 3η θέση και ο Αλέξανδρος Διακουμάκος. Αρχικά προκρίθηκε στο μίνι ταμπλό επίσης με τη 2η θέση από το 1ο γκρουπ. Έχασε από το νούμερο της κλάσης, τον Ντίαν Ντέιβιντ Τζέικομπς από την Ινδονησία με 3-0 σετ (7-11, 9-11, 4-11), αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στον Βρετανό Κούπερ Μαξιμίλιαν Φλιντ με 3-0 σετ (11-7, 11-7, 11-6) και τον Τσέχο Γιαν Μίκαλ με 3-1 σετ (11-5, 7-11, 11-5, 11-4). Στην 4άδα συνάντησε το 2ο φαβορί, τον Κομέτ Ακμπάρ από την Ινδονησία και αποκλείστηκε με 3-0 σετ (4-11, 8-11, 6-11).

Ανάλογη πορεία είχε και ο Γρηγόρης Χρυσικός στην κλάση 1. Στο 1ο γκρουπ κατετάγη 2ος όταν νίκησε 3-0 σετ τον Σαουδάραβα Τζαμάν Αγκράμ (11-2, 11-3, 11-4) κι έχασε με το ίδιο σκορ από τον Ούγγρο Έντρε Μέιτζορ (7-11, 9-11, 4-11). Στο ματς για τη διεκδίκηση της εισόδου στον τελικό λύγισε από τον Κορεάτη Παρκ Σουν Τζου με 3-1 σετ (11-6, 7-11, 5-11, 6-11).

Από το 1ο γκρουπ των κλάσεων 6-7 των γυναικών, που επίσης έγιναν μία εξαιτίας των λίγων συμμετοχών, άρχισε την πορεία της προς το βάθρο και η Ειρήνη Δρακωνάκη. Έχασε από τη Βρετανίδα Λούσι Πίκαρντ με 3-0 σετ (2-11, 2-11, 2-11) και νίκησε στα τρία σετ την Ινδή Βιναγιάκ Σουτάρ (11-6, 11-6, 11-9). Στα ημιτελικά η Θεσσαλονικιά, που έχει στο κοουτσάρισμα την προπονήτρια και πρώην διεθνή αθλήτρια της ΕΦΟΕπΑ Ανίτα Χατσατριάν, γνώρισε τον αποκλεισμό από τη Βουλγάρα Βαλεντίνα Μαρτσέβα με 3-0 σετ (3-11, 2-11, 2-11)

Ο Λευτέρης Μαύρης πήρε την 3η θέση στο 1ο γκρουπ της κλάσης 6 και έμεινε εκτός ταμπλό. Ηττήθηκε στην αρχή από τον Ιταλό Ματέο Παρενζάν 3-0 (5-11, 6-11, 4-11), μετά έκαμψε τον Πορτογάλο Ζοάο Καρντόσο με 3-0 (11-4, 11-6, 11-2) και στον καθοριστικό αγώνα για τη πρόκριση έχασε από τον πολύ δυνατό Βρετανό Ρόμπερ Μάρτιν Πέρι με 3-0 σετ (5-11, 3-11, 6-11).

Στους ομίλους της κλάσης 3 ήταν μαζί ο Αθανάσιος Γκίκας και ο Χρήστος Φράγκος. Ο Γκίκας κατετάγη 4ος στο 2ο γκρουπ. Έχασε από τον Ιάπωνα Γιουσίρο Κιταγκάβα με 3-0 σετ (1-11, 3-11, 9-11) και με το ίδιο σκορ από τον Σαουδάραβα Σαλέχ Αλγκάμντι (4-11, 10-12, 4-11) και τον Γάλλο Σιλβέν Νοέλ (4-11, 1-11, 2-11).

Στην 4η θέση έμεινε και ο Φράγκος στο 3ο γκρουπ. Κάμφθηκε με 3-0 σετ από τον Γάλλο Φρανσουά Γκελιάν (2-11, 3-11, 3-11), τον Γιακούμπ Αλκασέμ από το Κουβέιτ (4-11, 8-11, 7-11) και τον Γιόσεπ Σεφριάντο από την Ινδονησία (7-11, 3-11, 4-11).

Ο Χρήστος Μελέτης αποκλείστηκε χωρίς νίκη στο 1ο γκρουπ της κλάσης 4. Έχασε στα τρία σετ από τον Αντιός Άσταν από την Ινδονησία (2-11, 2-11, 2-11), τον Σέρβο Νεμπότσα Ίλιτς (5-11, 2-11, 7-11) και τον Γάλλο Μαρτίν Έμερικ (1-11, 2-11, 0-11).

Τέλος, στην κλάση 8 των γυναικών η Μαρία Καΐπη ήταν 3η στο 2ο γκρουπ. Ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Σουβάρτι Σουβάρτι από την Ινδονησία (4-11, 8-11, 4-11) και από την Ολλανδή Φρέντερικ Βαν Χοφ (3-11, 4-11, 3-11).