Εξασφάλισαν μετάλλιο στα διπλά του κροατικού European Youth οι Σπανού/Μαυροματάκη και Κιοσελόγλου/Αλεξούδης

Πολύ ευχάριστα τα νέα και σήμερα 29/04 από το Όσιγιεκ για τους Έλληνες αθλητές, που παίρνουν μέρος στο κροατικό European Youth Series και αφήνουν θαυμάσιες εντυπώσεις.

Πολύ ευχάριστα τα νέα και σήμερα 29/04 από το Όσιγιεκ για τους Έλληνες αθλητές, που παίρνουν μέρος στο κροατικό European Youth Series και αφήνουν θαυμάσιες εντυπώσεις. Ήδη εξασφαλίστηκαν δύο μετάλλια στο αγώνισμα του διπλού και αύριο Κυριακή, στην τελευταία μέρα των αγώνων, η αποστολή κυνηγά νέες θέσεις στο βάθρο, καθώς έχει πολλές προκρίσεις στην τελική φάση. Στο διπλό της ηλικιακής κατηγορίας κοριτσιών Under 15 η Στέλλα Μαυροματάκη και η Γεωργία Σπανού μπήκαν στα ημιτελικά. Το ίδιο ακριβώς έπραξαν οι Γιάννης Κιοσελόγλου/ Κωνσταντίνος Αλεξούδης στο διπλό αγοριών Under 13 και καθώς δεν προβλέπονται παιχνίδια για τις θέσεις 3-4, είναι βέβαιο ότι θα βρίσκονται στο πόντιουμ των νικητών. Στο απλό ο Γιώργος Κοσμάς και ο Γιάννη Κούτρα έχουν προχωρήσει στην πρώτη 16άδα των παίδων (Under 15). Οι παμπαίδες Κιοσελόγλου και Αλεξούδης βρίσκονται στην 8άδα της κατηγορίας Under 13. Μόνο η Σπανού και η Μαυροματάκη δεν μπόρεσαν να προχωρήσουν στο ταμπλό του Α επιπέδου, όμως πήγαν στα νοκ άουτ του Β επιπέδου και αύριο έχουν την ευκαιρία για ορισμένα ακόμα χρήσιμα τεστ.

Στο απλό αγοριών Under 15 σχηματίστηκαν 14 προκριματικά γκρουπ. Ο Γιάννης Κιοσελόγλου βρέθηκε στο 1ο γκρουπ των 3ων αθλητών και η σημερινή του νίκη τού έδωσε τη 2η θέση και την πρόκριση. Επιβλήθηκε του Κροάτη Ιβάν Σμίλιανιτς με 3-0 σετ (11-3, 11-4, 11-6). Χτες είχε χάσει στα πέντε σετ από τον Μαυροβούνιο Στέφαν Ράντονιτς.

Στο 8ο γκρουπ ο Γιώργος Κοσμάς δικαίωσε τον ρόλο του επικεφαλής. Κατέκτησε την πρωτιά με νίκη 3-0 σετ το Σάββατο με αντίπαλο τον Κροάτη Αντέ Κόλακ (11-4, 11-6, 11-5) και είχαν προηγηθεί τα θετικά αποτελέσματα εναντίον του Ούγγρου Ζόμπορ Φεγκίβερ (3-1 σετ) και του Βέλγο Αντουάν Λελού (3-0).

Το ίδιο αποδοτικός ήταν ο Γιάννη Κούτρα ως 1ο φαβορί στο 10ο γκρουπ. Χωρίς πίεση επιβλήθηκε στην 3η αγωνιστική του Κροάτη Μαρκ Μάρτσεκ με 3-0 σετ (11-4, 11-4, 11-3) και πήρε την 1η θέση. Την Παρασκευή είχε νικήσει τον Ούγγρο Μπένζαμιν Βάμοσι (3-0 σετ) και τον Βέλγο Μαξίμ Ντεγκίβ (3-1).

Ο Κωνσταντίνος Αλεξούδης μετείχε στο 12ο γκρουπ και με 5 βαθμούς κατάφερε να πάρει τη 2η προνομιούχο θέση και την πρόκριση για το Α επίπεδο. Στο καθοριστικό ματς με τον Σλοβένο Λόβρο Χόρβατ επικράτησε με 3-0 σετ (11-5, 11-5, 11-3). Χτες είχε την ήττα από τον Ούγγρο Λέναρντ Σάμπο (3-1 σετ) και τη νίκη με τον Κύπριο Αντρέα Χατζηνικόλα (3-1).

Τα νοκ άουτ του Α επιπέδου άρχισαν το απόγευμα από τους «32». Ο Κοσμάς απέκλεισε τον Σέρβο Ιγκνάτ Γιακόβλεφ με 3-0 σετ (12-10, 11-3, 11-4) και ο Κούτρα τον Τσέχο Όλιβερ Όλενικ με 3-1 σετ (9-11, 11-6, 11-7, 11-7). Αύριο στη 16άδα αντιμετωπίζουν τον Βέλγο Τσαρλς Γιάνσενς και τον Ουκρανό Άντον Ντέρλιουκ αντίστοιχα. Ο Κιοσελόγλου αποκλείστηκε από τον Γιάκσα Κριβοκάπιτς από το Μαυροβούνιο με 3-1 σετ (11-9, 6-11, 5-11, 4-11) και ο Αλεξούδης από τον Τσέχο Φίλιπ Ράσακ με το ίδιο σκορ (6-11, 11-6, 8-11, 3-11).

Στο απλό αθλητών Under 13 δημιουργήθηκαν 8 γκρουπ. Ο Κιοσελόγλου αγωνίστηκε στο 4ο γκρουπ και κυριάρχησε με τρεις νίκες. Σε εκείνες της Παρασκευής κόντρα στον Ελβετό Ματίγια Βολφ (3-0 σετ) και τον Τσέχο Φιλίπ Ράσακ (3-1) πρόσθεσε σήμερα Σάββατο αυτή απέναντι στον Πορτογάλο Τιάγκο Μοράις με 3-1 σετ (11-6, 11-5, 9-11, 11-5).

Ανάλογη η επιτυχία και για τον Αλεξούδη. Ήταν επικεφαλής στο 6ο γκρουπ και επιβεβαίωσε απόλυτα τα προγνωστικά με τρεις νίκες. Αφού χτες νίκησε τον Κροάτη Κριστιάν Ανταμπάκ (3-0 σετ) και τον Κύπριο Αλέξανδρο Μίτσελ (3-0), το Σάββατο κατέβαλλε επίσης στα τρία σετ τον Πορτογάλο Αντόνιο Άλβες (13-11, 12-10, 11-4).

Τα απόγευμα, στον γύρο των «16» του ταμπλό Α επιπέδου (Α Finals) και οι δύο αθλητές μας βρήκαν μπροστά τους εμπόδια από την οικοδέσποινα Κροατία και τα υπερκέρασαν. Ο Αλεξούδης λύγισε τον Πέταρ Ζίνταριτς με 3-2 σετ (9-11, 11-8, 11-8, 9-11, 11-6), ενώ ο Κιοσελόγλου ξεπέρασε εύκολα τον Ματέο Τέριαγ με 3-0 σετ  (11-2, 11-4, 11-7). Την Κυριακή στα προημιτελικά διεκδικούν αρχικά την είσοδο στα μετάλλια. Ο Αλεξούδης αναμετριέται με τον Ονούρ Γκουλουζάντε από το Αζερμπαϊτζάν και ο Κιοσελόγλου με τον Ούγγρο Μπένζαμιν Βάμοσι.

Στο απλό κοριτσιών Under 15 έγιναν 10 προκριματικά γκρουπ. Η Γεωργία Σπανού πήρε μέρος στο 9ο γκρουπ, είχε μέχρι το τέλος ελπίδες για την πρόκριση, αλλά το έργο της ήταν εξαιρετικά δύσκολο με αντίπαλο την επικεφαλής Μία Μπούιτς από την Κροατία. Έχασε με 3-0 σετ και αποκλείστηκε με την 3η θέση (5-11, 5-11, 7-11). Χτες είχε νικήσει τη Ζαναπράια Σανταρόβσκι από το Βέλγιο (3-0 σετ) και είχε χάσει από τη Γερμανίδα Λισάν Τσίμπκε (3-0).

Η Στέλλα Μαυροματάκη ήταν στο 4ο γκρουπ και είχε χάσει τις ελπίδες πρόκρισης από χτες. Έκανε γλυκό φινάλε στο γκρουπ πάντως, καθώς μετά τις ήττες από την Κροάτισσα Μάρα Μαρκοβάνοβιτς (3-1 σετ) και τη Βελγίδα Λιλί Λάφινερ (3-1), νίκησε το Σάββατο την Καντίγια Ελάζοβα από το Αζερμπαϊτζάν με 3-1 σετ (11-7, 11-4, 8-11, 11-9) και πήρε την 3η θέση στο γκρουπ.

Τα κορίτσια συνεχίζουν στο ταμπλό του Β επιπέδου (B Finals). Είχαν bye στον γύρο των «32» και στη 16άδα αύριο Κυριακή η Μαυροματάκη αντιμετωπίζει την Κροάτισσα Βικτόρια Οσλάκοβιτς και η Σπανού την Καντίγια Ελάζοβα από το Αζερμπαϊτζάν.

Στο διπλό κοριτσιών Under 15 η Μαυροματάκη και η Σπανού πέρασαν bye τον γύρο των «16» και στην 8άδα νίκησαν με σπουδαία ανατροπή τις Μία Χορβάτισεκ και Λάουρα Μίλος, από την Κροατία και τη Γερμανία αντίστοιχα, με 3-2 σετ (10-12, 7-11, 11-8, 11-4, 11-7). Έφτασαν στη διάκριση του μεταλλίου και αύριο Κυριακή θα επιδιώξουν αρχικά την είσοδο στον τελικό με αντιπάλους τις Βελγίδες Λιλί Λάφινερ/Αλίσια Βαράντ, νούμερο 2 του ταμπλό.

Στην κατηγορία αγοριών Under 13 έγινε επίσης ταμπλό των «16». Ο δεξιόχειρας Κιοσελόγλου και ο αριστερόχειρας Αλεξούδης ξεπέρασαν δύσκολα τους Σέρβους Ιγκνάτ Γιακοβλεφ/Νταβίντ Τσαπάντα με 3-1 σετ (9-11, 11-9, 11-8, 11-5) και στην 8άδα απέκλεισαν με νέα καλή συνεργασία τους Πορτογάλους Τιάγκο Μοράις/Αντόνιο Άλβες με 3-0 σετ (11-5, 11-6, 11-5). Την Κυριακή θα προσπαθήσουν να προχωρήσουν κι άλλο και στα ημιτελικά αντιμετωπίζουν τους Τσέχους Όλιβερ Όλενικ/Φιλίπ Ράσακ.

Στο διπλό αγοριών Under 15 έγινε ταμπλό των «16». Οι Κούτρα/Κοσμάς απέκλεισαν στον 1ο γύρο τους Κροάτες Άντε Κόλακ/Νταβίντ Κόλιτσεκ με 3-1 σετ (11-2, 11-3, 10-12, 11-7) και στα προημιτελικά αναμετρήθηκαν με το 2ο φαβορί, τους Ούγγρους Μαρκ Γκέργκελι/Μπάλαζ Πουρ. Έχασαν το 1ο σε, αντέδρασαν άμεσα και έφτασαν στην ισοφάριση, αλλά στο τέλος αποκλείστηκαν με 3-1 σετ (8-11, 11-5, 8-11, 3-11).