Πρωταθλητές στο κροατικό όπεν ο Κούτρα στο απλό U15 και οι Αλεξούδης/Κιοσελόγλου στο διπλό U13, συνολικά 4 τα μετάλλια για την ελληνική αποστολή

Η ελληνική επιτραπέζια αντισφαίριση έδειξε πάλι διεθνώς τη δυναμική της και την αξία της στις μικρές ηλικίες.

Στο όπεν της Κροατίας, που έγινε από τις 26 έως τις 30 Απριλίου στο Όσιγιεκ της Κροατίας και σηματοδότησε την έναρξη των European Youth Series της Ευρωπαϊκής Ένωσης του αθλήματος (ETTU), έγραψε εντυπωσιακό φινάλε με δύο χρυσά μετάλλια! Τα κατέκτησαν ο Γιάννη Κούτρα στο απλό αγοριών Under 15 και οι Κωνσταντίνος Αλεξούδης/Γιάννης Κιοσελόγλου στο διπλό αγοριών Under 13! Ο Κούτρα έκανε τέλεια πορεία πρώτα σε γκρουπ κι έπειτα σε ταμπλό των «32».

Το ελληνικό δίδυμο πέτυχε συνολικά 4 νίκες για να φτάσει στην πρωτιά. Επιπλέον, ο Κιοσελόγλου πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό αθλητών U13 κι επίσης την 3η θέση κατέλαβαν η Στέλλα Μαυροματάκη και η Γεωργία Σπανού στο διπλό κοριτσιών Under 15. Στο ξεκίνημα ενός νέου θεσμού για την παιδική και την παμπαιδική κατηγορία η Ελλάδα έβαλε με ανεξίτηλα γράμματα στη λίστα των νικητών ονόματα 5 αθλητών της. Φανέρωσε ξανά το δικό της πλούσιο ταλέντο κι έστειλε μήνυμα ότι μπορεί να πετύχει σημαντικά πράγματα στα Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα του καλοκαιριού σε αυτές τις ηλικίες. Στα πολύ θετικά πλασαρίσματα συμπεριλαμβάνεται ακόμα η παρουσία του Αλεξούδη στην 8άδα του απλού U13, ενώ η Μαυροματάκη έφτασε στον τελικό του απλού στο Β επίπεδο της U15 και η Σπανού ήταν 3η στο ίδιο ταμπλό.

Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους σε δυνατό αξιολογημένο τουρνουά με αθλητές και αθλήτριες από 15 χώρες, πήραν καλό βαθμό με μία σειρά από χρήσιμα αγωνιστικά τεστ κι έδειξαν προοπτική για το μέλλον. Μερίδιο στις μεγάλες επιτυχίες ανήκει ασφαλώς και στο προπονητικό τιμ, το οποίο αποτέλεσαν ο Κωνσταντίνος Κωστόπουλος (τεχνικός υπεύθυνος στον ΑΣ ΦΕΑ Ιωαννίνων), ο Χρήστος Τσαρσιταλίδης (ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου) και Μάνος Αλαρούπι (ΑΣΕΑ Καβάλας).

Στο απλό αγοριών Under 15 και τα νοκ άουτ του Α επιπέδου ο Κούτρα συνάντησε το πρωί της Κυριακής στον 3ο γύρο (σ.σ. των «16») τον Ουκρανό Άντον Ντέρλιουκ. Βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ, αλλά με εξαιρετική απόδοση στα επόμενα σετ έφτασε στη νίκη (7-11, 11-7, 10-12, 11-4, 11-2). Πολύ σταθερός ήταν στα προημιτελικά και επιβλήθηκε του Ούγγρου Μπάλαζ Πουρ με 3-0 σετ (11-8, 11-9, 11-6) για να μπει στις θέσεις μεταλλίων.

Στα ημιτελικά ο αθλητής του Ποσειδώνα Λουτρακίου έχασε το 1ο σετ από τον Ούγγρο Λέναρντ Σάμπο, αλλά στη συνέχεια είχε τον τελευταίο λόγο σε όλα τα κρίσιμα σημεία για να επικρατήσει με 3-1 (6-11, 11-6, 11-9, 11-9). Ο τελικός με τον Σλοβένο Λούκα Γιόκιτς ήταν για γερά νεύρα και είχε διακυμάνσεις. Όταν μετά το 0-1 στα σετ ο αντίπαλος άλλαξε κάπως την τακτική του και πέρασε μπροστά ο Κούτρα βρήκε λύσεις και στο 5ο σετ είχε την ψυχραιμία να σώσει ματς μπολ. Πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 πέφτοντας στο έδαφος και χάρισε στην Ελλάδα μία ακόμα πρωτιά σε επίπεδο απλού παίδων σε διεθνές τουρνουά (11-5, 7-11, 7-11, 11-9, 14-12).

Στην ίδια κατηγορία και τον γύρο των «16» ο Κοσμάς έδωσε γερή αναμέτρηση με τον Βέλγο Τσαρλς Γιάνσενς. Ο Γιαννιώτης πρωταθλητής Ελλάδας του απλού παίδων προηγήθηκε στο σκορ, όμως στο τέλος αποκλείστηκε με 3-1 σετ (15-13, 3-11, 8-11, 8-11).

Στο απλό αθλητών Under 13 ο Κιοσελόγλου εξασφάλισε θέση στα μετάλλια όταν ξεπέρασε στον 2ο γύρο (σ.σ. των «8») τον Ούγγρο Μπένζαμιν Βάμοσι με 3-0 σετ (11-3, 11-7, 12-10). Στην 4άδα ο αθλητής του Ποσειδώνα Λουτρακίου έδωσε συναρπαστικό ματς με τον Τσέχο Όλιβερ Όλενικ και κάμφθηκε με 3-2 σετ (5-11, 7-11, 11-8, 11-9, 9-11).

Επίσης στον προημιτελικό γύρο ο Αλεξούδης είχε ισορροπημένη αναμέτρηση με τον Αζέρο Ονούρ Γκουλουζάντε. Ο αθλητής της Φιλίας Ορεστιάδας βρέθηκε μπροστά με 2-1 σετ, αλλά αποκλείστηκε στα πέντε σετ (14-12, 3-11, 11-9, 10-12, 5-11).

Στο απλό κοριτσιών Under 15 η Στέλλα Μαυροματάκη και η Γεωργία Σπανού αγωνίστηκαν σήμερα στο ταμπλό του Β επιπέδου (B Finals). Αφού προχώρησαν χωρίς αγώνα στη 16άδα, η Χανιώτισσα αθλήτρια νίκησε την Κροάτισσα Βικτόρια Οσλάκοβιτς με 3-0 σετ (17-15, 11-4, 11-6) και η αθλήτρια από τις Σάρισες Φλώρινας την Καντίγια Ελάζοβα από το Αζερμπαϊτζάν με το ίδιο σκορ (11-6, 11-5, 11-8).

Στα προημιτελικά η Μαυροματάκη επιβλήθηκε της Αναστασίας Βούγιοβιτς από το Μαυροβούνιο με 3-0 σετ (11-4, 11-7, 11-5) και η Σπανού της Κροάτισσας Μπάρμπαρα Τέπες με 3-1 σετ (11-6, 11-5, 4-11, 11-2).

Στα ημιτελικά του Β επιπέδου η Μαυροματάκη έκανε κι άλλο βήμα όταν νίκησε τη Νούρια Μαδέιρα από την Πορτογαλία με 3-0 σετ (11-6, 11-5, 11-6). Την ίδια ώρα η Σπανού κάμφθηκε με 3-2 σετ από την Έλενα Βούκοβατς (11-6, 2-11, 11-13, 12-10, 2-11) κι έτσι αντίπαλος της αθλήτριας του ΟΑ Χανίων στον τελικό ήταν η Κροάτισσα. Η Μαυροματάκη πάλεψε για μία πρωτιά γοήτρου και στο τέλος ηττήθηκε με 3-1 σετ (6-11, 6-11, 11-5, 5-11) για να πάρει τη 2η θέση.

Το διπλό αγοριών Under 13 είχε προχωρήσει από τον γύρο των «16». Ο δεξιόχειρας Κιοσελόγλου και ο αριστερόχειρας Αλεξούδης είχαν πετύχει δύο νίκες το Σάββατο και σήμερα έδειξαν από την αρχή ικανοί για την κορυφή του βάθρου, Πράγματι συνδυάστηκαν εξαιρετικά και πέρασαν στον τελικό νικώντας το 2ο φαβορί, τους Τσέχους Όλιβερ Όλενικ/Φιλίπ Ράσακ με 3-1 σετ (11-9, 11-7, 13-15, 12-10). Στον τελικό συνάντησαν τους Γερμανούς Τέρι Τσόι/Ντάνιελ Νάγκι. Έχασαν σχετικά εύκολα το 1ο σετ αλλά ανέβηκαν κατακόρυφα κι έφτασαν στη νίκη και την πρωτιά με 3-1 σετ (3-11, 11-4, 11-7, 11-4).

Στο διπλό κοριτσιών Under 15 η Μαυροματάκη και η Σπανού είχαν εξασφαλίσει το μετάλλιο από το Σάββατο 29/04 και σήμερα πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους για το κάτι παραπάνω. Έδωσαν αμφίρροπο ματς με τις Βελγίδες Λιλί Λάφινερ/Αλίσια Βαράντ, νούμερο 2 του ταμπλό και κάμφθηκαν με 3-2 και στην παράταση του 5ου σετ (11-8, 8-11, 11-6, 6-11, 16-18).