Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων: Εννέα προκρίσεις για την Ελλάδα στα κυρίως ταμπλό του απλού

Με έναν «μαραθώνιο» αγώνων (και για την ελληνική πλευρά) προχώρησαν από το πρωί μέχρι τα βράδυ τα γκρουπ του απλού κατά την έκτη μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Under 15 και Under 19, στο Γκλίβιτσε της Πολωνίας.

Μέσα από τη δύσκολη προκριματική διαδικασία πήραν συνολικά 6 αθλητές μας την πρόκριση για τα ταμπλό του αγωνίσματος. Με νίκες μόνο και πρωτιά στους ομίλους τους προκρίθηκαν στον 1ο γύρο η νεάνιδα Μαλαματένια Παπαδημητρίου και ο παις Γιώργος Κοσμάς. Με τη 2η θέση από τα δικά τους γκρουπ έφτασαν στον αρχικό τους στόχο οι έφηβοι Αλέξανδρος Μαδέσης, Διονύσης Τιμαμόπουλος, Στάθης Μανωλόπουλος, η νεάνιδα Στέλλα Τζαρίδου, ο παις Γιάννη Κούτρα και οι κορασίδες Μαύρα Κοντοπούλου και Βασιλική Μπουλά. Όλα τα υπόλοιπα παιδιά διεκδίκησαν μέχρι τέλους την πρόκριση, αλλά δεν τα κατάφεραν για λεπτομέρειες. Όσοι αποκλείστηκαν στα γκρουπ ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στο απλό, καθώς δεν προβλέπονται ματς «παρηγοριάς». Τα βράδυ της Τετάρτης 19/07 διεξάγονται τα πρώτα ματς του διπλού μικτού. Να δούμε όλα τα αποτελέσματα στο απλό:

Το αγώνισμα του απλού περιλαμβάνει προκριματικά γκρουπ και νοκ άουτ αγώνες. Στα κυρίως ταμπλό είναι απευθείας 32 seeded players. Οι υπόλοιποι αθλητές/τριες μετέχουν στην προκριματική διαδικασία, ανάμεσά τους όλοι οι Έλληνες. Επίσης, μόνο η Παπαδημητρίου έχει θέση επικεφαλής σε όμιλο, οι υπόλοιποι διεθνείς μας κληρώθηκαν από τις άλλες σειρές των γκρουπ, ακόμα κι από την 4η, αφού έχουμε αθλητές με πολύ χαμηλή βαθμολόγηση διεθνώς ή και αβαθμολόγητους.

Όλα τα ματς σε αυτή τη φάση κρίνονται με το σύστημα του καλύτερου των 5 σετ, δύο πρώτοι αθλητές/οι δύο πρώτες αθλήτριες από το κάθε γκρουπ προκρίνονται στη νοκ άουτ φάση. Εκεί τα παιδιά αγωνίζονται με το σύστημα του καλύτερου των 7 σετ. Τα διπλά αγοριών και κοριτσιών στις κατηγορίες Under 15 και Under 19, όπως και το διπλό μικτό, γίνονται με νοκ άουτ σύστημα από την αρχή και κλασικά όλα τα ματς μπορούν να φτάσουν μέχρι το 3-2 σετ.

Χρονικά η πρώτη πρόκριση ήρθε με τον Διονύση Τιμαμόπουλο. Στο απλό εφήβων έγιναν 40 προκριματικά γκρουπ. Ο Θεσσαλονικιός αμυντικός πέρασε ως 2ος από το 21ο. Αρχικά έχασε 3-2 σετ από τον Σλοβένο επικεφαλής Μίχα Πόντομπνικ κι ενώ προηγήθηκε 2-0 (11-8, 11-8, 7-11, 7-11, 4-11). Το απόγευμα όμως, πέτυχε τον στόχο του με σπουδαία νίκη 3-0 σετ απέναντι στον Μπένζαμιν Ζίγιαντιτς (11-7, 11-7, 11-5). Σημειωτέον ότι στις δύο συναντήσεις ομαδικού, που προηγήθηκαν στο Γκλίβιτσε, ο Βόσνιος είχε καταφέρει νίκη απέναντι και στους τρεις άλλους αθλητές της εθνικής μας ομάδας.

Στο 40ο και τελευταίο γκρουπ ο Αλέξανδρος Μαδέσης εξασφάλισε την πρόκριση ως 2ος. Βρέθηκε στην κορυφή μάλιστα, με 5 βαθμούς, αλλά είχε χάσει στην αναμέτρηση με τον ισόβαθμό του Τρέτιακ. Ο Αθηναίος πρωταθλητής μας νίκησε τον Ελβετό Άμπισεκ Βέπα με 3-1 σετ (14-12, 7-11, 11-6, 11-7) και τον Σκοτσέζο Τζέιμι Γιόνσον με 3-0 (11-5, 11-5, 11-6). Αργά το απόγευμα έχασε δύσκολα 3-0 σετ από τον Ουκρανό Ναζάρ Τρέτιακ (επικεφαλής) κι αυτό διαμόρφωσε και την τελική βαθμολογία (9-11, 9-11, 9-11).

Ισοβαθμία στην 1η θέση προέκυψε και στο 38ο γκρουπ, αυτή ήταν των 3ων αθλητών και ο Στάθης Μανωλόπουλος χαμογέλασε γιατί πέρασε στο ταμπλό ως 2ος. Επανήλθε στο τραπέζι χωρίς να έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις στο πόδι και στην αρχή έχασε από τον Άγγλο Μπένζαμιν Πίγκοτ με 3-1 σετ (11-7, 9-11, 2-11, 7-11). Μετά όμως, νίκησε το 1ο φαβορί, τον Τομπίας Χολντ από την Αυστρία με 3-1 σετ (13-11, 7-11, 11-6, 11-5) και τον Νάθαν Τζέιμς Χογκ από τη Σκωτία με το ίδιο σκορ (7-11, 11-9, 11-4, 11-4) για να φτάσει τους 5 βαθμούς. Τους ίδιους μάζεψαν ο Χολντ και ο Πίγκοτ. Ο 18άχρονος αμυντικός μας είχε συντελεστή 0 από τις αναμετρήσεις με τους δύο αθλητές και κατετάγη 2ος πίσω από τον Χολντ.

Ο Αλέξανδρος Αλεξόπουλος αγωνίστηκε στο 27ο γκρουπ και αποκλείστηκε με δύο ήττες σε κλειστά ματς. Το πρωί έχασε από τον Ελβετό επικεφαλής Νούμα Ούλρις με 3-1 σετ (12-14, 15-13, 6-11, 6-11) και το απόγευμα από τον Κύπριο Σαρπέλ Ελία με το ίδιο σκορ (12-10, 5-11, 11-13, 9-11).

Στο απλό νεανίδων δημιουργήθηκαν για την αρχική φάση 32 γκρουπ. Η Μαλαματένια Παπαδημητρίου ήταν επικεφαλής στο 2ο και επιβεβαίωσε χωρίς πίεση τον ρόλο της. Νίκησε κατά σειρά την Ένρα Σούμπασιτς από τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη με 3-0 σετ (11-7, 11-6, 11-5) και τη Ρίμα Κιλγκατιάν από την Αρμενία (11-6, 11-1, 11-5) και κατέλαβε την 1η θέση.

Η Στέλλα Τζαρίδου ευνοήθηκε σε τριπλή ισοβαθμία στο 23ο γκρουπ για να χαρεί την πρόκριση στον 1ο γύρο του αγωνίσματος. Είχε θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Έριν Γκριν από την Αγγλία με 3-1 σετ (11-3, 10-12, 11-9, 11-7) και γνώρισε την ήττα από την Ισπανίδα επικεφαλής Γιάνα Ριέρα με 3-0 σετ (3-11, 9-11, 9-11) και την Τέσι Ντουμόντ από το Λουξεμβούργο στο τελευταίο ματς με 3-2 σετ (11-5, 11-8, 10-12, 8-11, 7-11). Νωρίτερα η Γκριν είχε νικήσει 3-1 την Ντουμόντ κι έτσι προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στους 4 βαθμούς (πρώτη μόνο με νίκες η Ριέρα). Η Θεσσαλονικιά πρωταθλήτρια είχε συντελεστή +1 επειδή στις αναμετρήσεις με την Γκριν και την Ντουμόντ είχε νίκη με 3-1 και ήττα με 3-2 κι έτσι πήρε τη 2η προνομιούχο θέση.

Αντίθετα, η Λεμονιά Γκαϊντατζή υστέρησε σε τριπλή ισοβαθμία στο 24ο γκρουπ κι έμεινε εκτός ταμπλό. Στον πρώτο της αγώνα έφτασε σε αξιοσημείωτη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στη Βουλγάρα Σιντέλια Μούτλου, με την οποία είχαν κατακτήσει πέρσι το χρυσό μετάλλιο στο διπλό κορασίδων του Βαλκανικού πρωταθλήματος (11-7, 8-11, 10-12, 11-7, 11-9). Στη συνέχεια η 16χρονη διεθνής μας έχασε από τη Σέρβα Ντουσίτσα Τοντόροβιτς με 3-0 σετ (8-11, 3-11, 8-11) και με το ίδιο σκορ από την Πολωνή Βικτόρια Βρόμπελ, που ήταν επικεφαλής και κατέκτησε και την κορυφή του γκρουπ (7-11, 5-11, 8-11). Δημιουργήθηκε τριπλή ισοβαθμία με τη Μούτλου και την Τοντόροβιτς, η Γκαϊντατζή είχε αρνητικό συντελεστή από τα αποτελέσματά της με τις δύο αθλήτριες (-2) και περιορίστηκε στην 4η θέση.

Η Χρυσή Φωτάδου αποκλείστηκε με την 3η θέση από το 25ο γκρουπ. Ξεπέρασε την Αλεξάντρα Τιτιέβσκαγια από τη Φινλανδία με 3-0 σετ (11-8, 11-7, 12-10), όμως υπέστη ήττες από την επικεφαλής Ουγγαρέζα Ντορίνα Χούντακ με 3-1 (4-11, 11-8, 5-11, 10-12) και τη Ρουμάνα Αντέλα Στρούνα, επίσης με 3-1 σκορ (9-11, 11-7, 6-11, 8-11).

Στο απλό παίδων σχηματίστηκαν 24 προκριματικά γκρουπ. Ο Γιώργος Κοσμάς επικράτησε με το απόλυτο των νικών στο 18ο γκρουπ. Στην 1η αγωνιστική κατέβαλλε τον Άγγλο Ρόχαν Ντάνι με 3-0 σετ (11-8, 11-8, 11-7). Στη 2η τον επικεφαλής Ισραηλινό Ορ Μάγκεν με 3-2 σετ και μικρή ανατροπή για να διασφαλίσει την πρόκριση (11-4, 9-11, 1-11, 11-7, 13-11). Νωρίς το βράδυ επιβλήθηκε και του Εσθονού Φρανκ Τόμας Τούρι με (11-7, 11-3

Με τη 2η θέση από το 11ο γκρουπ πέρασε στο ταμπλό ο Γιάννη Κούτρα. Στην έναρξη νίκησε τον Σκοτσέζο Γιόζεφ Μούλερν με 3-0 σετ (11-5, 11-8, 11-9). Στη 2η αγωνιστική έχασε με 3-1 σετ από το 1ο φαβορί του γκρουπ, τον Ολλανδό Μπρεντ Ρόντε (3-11, 6-11, 12-10, 7-11), αλλά στο τέλος δεν κινδύνεψε από τον Ελβετό Κέναν Έγκλι για το 3-0 σετ (11-3, 11-7, 11-5).

Ο Κώστας Φάκαρος αποκλείστηκε ως 3ος στο 4ο γκρουπ. Στο πρώτο του ατομικό παιχνίδι, γενικά στη διοργάνωση, έχασε από τον εξαιρετικό παμπαίδα Γκορκίμ Οτσάλ από την Τουρκία με 3-0 σετ (7-11, 7-11, 10-12). Στον καθοριστικό αγώνα για την προνομιούχο 2η θέση κάμφθηκε με 3-2 σετ από τον Ισπανό Κρίστιαν Σάντσεζ κι ενώ είχε τρία ματς μπολ στο 5ο σετ (5-11, 11-5, 11-6, 9-11, 10-12).

Στο απλό κορασίδων έγιναν 20 γκρουπ. Η Βασιλική Μπουλά πανηγύρισε την πρόκριση ως 2η από το 5ο γκρουπ σε τριπλή ισοβαθμία. Άρχισε με νίκη απέναντι στην Ίννα Λεσίνσκαγια από τη Μολδαβία με 3-1 σετ (11-4, 7-11, 11-8, 11-8) και μετά ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από τη Βελγίδα επικεφαλής Λιλί Λάφινερ (12-10, 7-11, 6-11, 6-11). Το βράδυ ήταν απόλυτα έτοιμη εναντίον της Βαλερί Λόνσκι από την Εσθονία και πέτυχε με 3-0 σετ την καθοριστική νίκη (11-2, 11-9, 11-5). Στους 5 βαθμούς βρέθηκαν επίσης η Λάφινερ και η Λεσίνγκαγια. Όλες είχαν συντελεστή 0 διότι τα μεταξύ τους ματς έληξαν με το ίδιο σκορ (3-1 σετ), μέτρησαν οι πόντοι και η Χιώτισσα πρωταθλήτρια ήρθε 2η πίσω από τη Λεσίνσκαγια!

Η Μαύρα Κοντοπούλου προκρίθηκε επίσης ως 2η, μάλιστα στην τελευταία αγωνιστική σημείωσε ευρεία νίκη κόντρα στο 1ο φαβορί του 9ου γκρουπ. Στον πρώτο της αγώνα κάμφθηκε από την Ιλβί Ούλρις από την Ελβετία με 3-1 σετ (11-8, 10-12, 9-11, 8-11). Στη 2η αγωνιστική επιβλήθηκε της Πολίνα Τέρνοβικ από το Ισραήλ με 3-0 (11-7, 11-6, 11-5) και στον επίλογο απέδωσε εξαιρετικά για το 3πο σετ απέναντι στην Αλίσια Γουάραντ από το Βέλγιο (11-7, 11-7, 11-5).

Η Άλκηστις Κασίμη αγωνίστηκε στο 11ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα έχασε από την Γκαμπριέλα Άλτονεν από τη Σουηδέζα με 3-1 σετ (11-9, 6-11, 8-11, 9-11) κι ακολούθως νίκησε την Μπεάτε Χάραλνσιντ από τη Νορβηγία με 3-1 σετ (11-2, 4-11, 11-4, 11-6). Στην 3η αγωνιστική αντιμετώπισε την επικεφαλής Σάρα Χαμπάροβα από τη Σλοβακία και η ήττα με 3-0 την άφησε 3η στο γκρουπ και εκτός ταμπλό (9-11, 10-12, 8-11).