Πινγκ Πονγκ: Κράτησε τα πρωτεία ο Δ.Α.Ο. Ταύρου

Πρωταθλήτρια Ελλάδας στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2019-2020 η ομάδα του Ταύρου.

Ο Δ.Α.Ο. Ταύρου είναι ο πρωταθλητής Ελλάδας στην Α1 εθνική κατηγορία επιτραπέζιας αντισφαίρισης γυναικών για την αγωνιστική περίοδο 2019-2020. Στο καθοριστικό ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τον άλλο διεκδικητή, τον Α.Σ. Πέρα Αθηνών, νίκησε με 4-1 σετ, κατέκτησε τον 2ο σερί τίτλο και 5ο στην ιστορία του και σήκωσε το τρόπαιο στην αίθουσα STIGA του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Αυτή τη χρονιά μάλιστα, μετείχε στη διοργάνωση με αμιγώς ελληνική σύνθεση, ενώ στο φινάλε πήρε βοήθεια και από την Ελένη Γεωργιάδου, η οποία αντικατέστησε την ασθενή Φιλαρέτη Εξάρχου. Στη 2η θέση ισοβάθμησαν τελικά ο Ολυμπιακός και το Πέρα και με καλύτερο απολογισμό στα σετ των μεταξύ τους αγώνων ευνοήθηκε η ομάδα του Πειραιά. Ο Φοίνικας Αγίας Σοφίας, που πριν από την έναρξη της τελευταίας ημέρας είχε ελπίδες ακόμα και για την πρωτιά, αγωνίστηκε με ελλείψεις, υπέστη δύο ήττες και περιορίστηκε στην 5η θέση. Στην Α1 των ανδρών διεξήχθησαν χωρίς εκπλήξεις στο Σ.Ε.Φ. η 16η και η 17η αγωνιστική και απομένει το αυριανό φινάλε με τη στέψη στην πρωταθλήτρια ΑΕΚ και το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον Ολυμπιακό. Ξεκαθάρισαν τα πάντα και στις χαμηλές θέσεις με την Ε.Α. Βόχας ν’ ακολουθεί τη Φιλία Ορεστιάδας στα μπαράζ με τον 2ο και τον 3ο της Α2.

Στη 10η και τελευταία αγωνιστική της Α1 γυναικών το ντέρμπι του Πέρα με τον Δ.Α.Ο.Τ. έβγαζε πρωταθλητή και δικαιολογημένα συγκέντρωσε αρκετό κόσμο στις εξέδρες της ομοσπονδιακής αίθουσας, όπως και εκατοντάδες φιλάθλους στην παρακολούθηση από το ίντερνετ. Ο Δ.Α.Ο.Τ. βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να πάρει τα δύο επόμενα ματς στα πέντε σετ κι αυτό αποδείχτηκε το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Στο δεύτερο στη σειρά παιχνίδι μάλιστα, η Τόλιου γύρισε την κατάσταση απέναντι στην Πέτροβα από 1-2 στα σετ και 2-6. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε η Γεωργιάδου με τον προπονητή Αλέξη Αρσενιάδη και τις αθλήτριες να τονίζουν ότι επρόκειτο για το πιο γλυκό πρωτάθλημα ακριβώς επειδή ήρθε τόσο δύσκολα και μόνο με Ελληνίδες αθλήτριες στη σύνθεση.

Από την άλλη πλευρά για το Πέρα (που είχε στον πάγκο την πρωταθλήτρια Κύπρου Γεωργία Αβραάμ και στο κοουτσάρισμα τον Λιούμπομιρ Γκεοργκίεφ) η Μόνικα Κνέζεβιτς τόνισε ότι όντως μέτρησαν πολύ στην εξέλιξη του ματς οι οριακές νίκες του ΔΑΟΤ μετά τη δική της νίκη στην αρχή. Σημειωτέον ότι το Πέρα έπαιρνε το πρωτάθλημα με νίκη και ισοβαθμία διότι θα είχε επικρατήσει και στους δύο γύρους του αντιπάλου του.

Νωρίτερα ο Φοίνικας ουσιαστικά είχε αποσυρθεί από την προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου διότι δεν έφερε στην Αθήνα τις ξένες αθλήτριες Λι Μπιν και Αρίνα Σινγκεορζάν. Είχε στη σύνθεση τη μικρή Αλεξάνδρα Μαυρίδη, στην πραγματικότητα δεν μπορούσε να διεκδικήσει τη νίκη το πρωί απέναντι στον Ολυμπιακό κι όταν έχασε 4-1 (η Αλίκη Κιούφη επί της Μαρίας Χριστοφοράκη) έχασε και κάθε ελπίδα για την πρωτιά.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Πέρα Αθηνών-Δ.Α.Ο. Ταύρου 1-4:

Μόνικα Κνέζεβιτς-Ελένη Γεωργιάδου 3-0 (11-5, 11-3, 11-8)

Ντετελίνα Πέτροβα-Κατερίνα Τόλιου 2-3 (11-8, 8-11, 11-7, 12-14, 6-11)

Όλγα Γεωργοπούλου-Χριστίνα Φίλη 2-3 (12-10, 5-11, 5-11, 11-9, 4-11)

Κνέζεβιτς-Τόλιου 0-3 (5-11, 8-11, 8-11)

Γεωργοπούλου-Γεωργιάδου 1-3 (8-11, 11-5, 8-11, 5-11)

Ακολούθησαν οι απονομές από την ΕΦΟΕπΑ σε μία ξεχωριστή στιγμή για την Α1, καθώς συμβαίνει πρώτη φορά στα χρονικά της κατηγορίας να δίνονται τα έπαθλα επί τόπου στο τέλος ενός πρωταθλήματος.