WTT Youth Contender Βελιγραδίου – Στις θέσεις 9-16 του απλού Under 17 ο Μαδέσης

Ένα καλό πλασάρισμα στην ηλικιακή κατηγορία έως 17 ετών είχε για τα ελληνικά χρώματα η πρώτη μέρα αγώνων για τα αγόρια, στο WTT Youth Contender της Σερβίας.

Ο Αλέξανδρος Μαδέσης, αφού προκρίθηκε στα νοκ άουτ με τη 2η θέση από τον όμιλό του, σημείωσε μία ακόμα νίκη στο ταμπλό και τελικά πλασαρίστηκε στις θέσεις 9-16. Ο δις πρωταθλητής Ελλάδας του απλού νέων, που είναι και ο μοναδικός έμπειρος αθλητής από τους συνολικά τρεις συμμετέχοντες από την επιτραπέζια αντισφαίριση της χώρας, είχε συνολικά 2 νίκες και 2 ήττες. Αύριο θ’ αγωνιστεί και στην κατηγορία για αθλητές έως 19 ετών. Τις πρώτες εικόνες από διεθνείς αγώνες παίρνουν την ίδια ώρα στο Βελιγράδι ο Γιάννη Κούτρα και ο Γιάννης Κιοσελόγλου από το Λουτράκι. Σήμερα αγωνίστηκαν αμφότεροι στην κατηγορία under 13 με τον Κούτρα να πετυχαίνει και την παρθενική νίκη του σε διεθνές τουρνουά και να διεκδικεί την πρόκριση μέχρι την τελευταία αγωνιστική των γκρουπ. Ο συγκεκριμένος αθλητής θα μετάσχει το Σάββατο στους αγώνες U15, ενώ ο πιο μικρός της αποστολής, ο Κιοσελόγλου, θα πάρει μέρος, επίσης αύριο, στην κατηγορία U11.

Στην κατηγορία U17 σχηματίστηκαν 12 γκρουπ. Ο Μαδέσης έχασε στην πρεμιέρα του 4ου γκρουπ από τον Ούγγρο Νταβίντ Σαντόζι (επικεφαλής) με 3-1 σετ (7-11, 8-11, 11-9, 3-11) κι έδωσε το καθοριστικό ματς για την πρόκριση με τον Τομπίας Σάλτσερ από τη Γερμανία. Βρέθηκε να χάνει 0-2, αλλά μετά από σπουδαία ανατροπή πήρε τη νίκη με 3-2 κι έφτασε στον αρχικό του στόχο (4-11, 8-11, 12-10, 11-9, 11-8).

Το απόγευμα στον γύρο των «32» κατάφερε μία ακόμα νίκη στα πέντε σετ. Σε αγώνα με διακυμάνσεις αντιμετώπισε τον Ούγγρο Άνταμ Τσέρι κι επικράτησε με 3-2 και στην παράταση του καθοριστικού σετ (5-11, 11-2, 11-2, 6-11, 12-10). Μετά, στη 16άδα, αποδείχτηκε πολύ ψηλό το εμπόδιο του 1ου φαβορί της κατηγορίας. Ο Μαδέσης έχασε εύκολα με 3-0 σετ από τον Άνγκελ Ναράνχο από το Πουέρτο Ρίκο (11-2, 11-3, 11-3).

Στην κατηγορία U13 έγιναν 7 γκρουπ. Στο 7ο και τελευταίο ο Κούτρα πήρε την 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες. Αρχικά κάμφθηκε από τον Ούγγρο επικεφαλής Ζόλταν Βάργκα με 3-1 σετ (8-11, 8-11, 11-9, 3-11). Στη 2η αγωνιστική κατέβαλλε με το ίδιο σκορ τον Σέρβο Μιχάι Μίοβσιτς (11-7, 11-6, 10-12, 11-9) και το απόγευμα έπαιζε για τη 2η προνομιούχο θέση με τον Γερμανό Ματέι Χάσπελ. Τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια (6-11, 5-11, 4-11).

Ο Κιοσελόγλου ήταν στο 6ο γκρουπ και οι τρεις αγώνες, που έδωσε στη μεγαλύτερη από τη δική του ηλικιακή κατηγορία, αποτέλεσαν πολύτιμη εμπειρία. Ο σημερινός πρωταθλητής Ελλάδας του απλού παμπαίδων έχασε στην αρχή από τον Πορτογάλο επικεφαλής Τιάγκο Αμπιόντουν με 3-0 σετ (4-11, 4-11, 4-11) και στη συνέχεια με το ίδιο σκορ από τον Γερμανό Φρέντριχ Φαν Μπάργκστροφ (5-11, 5-11, 7-11) κι επίσης με 3-0 από τον Ούγγρο Μαρκ Γκέργκελι 3-0 (6-11, 7-11, 6-11).

Να θυμίσουμε και τις κληρώσεις για τους αγώνες, που αρχίζουν αύριο:

Στην κατηγορία U19 έγιναν 11 όμιλοι. Ο Μαδέσης είναι στο 1ο γκρουπ και θα διεκδικήσει την πρόκριση κόντρα στον Άνγκελ Ναράνχο από το Πουέρτο Ρίκο (επικεφαλής) και τον Λάκα Λόζουσιτς από την Κροατία.

Στην κατηγορία U15 οι αθλητές τοποθετήθηκαν σε 11 γκρουπ. Ο Κούτρα αγωνίζεται αύριο στο 5ο γκρουπ απέναντι στον Νορβηγό Μάρτιν Φρόσετ (επικεφαλής) και τον Σέρβο Μπόγκνταν Ίλιτς.

Στην κατηγορία U11 σχηματίστηκαν 3 γκρουπ. Ο Κιοσελόγλου βρέθηκε στο 1ο και θ’ αντιμετωπίσει το Σάββατο τον Ούγγρο Μαρκ Γκέργκελι (επικεφαλής) και τον Σέρβο Ιγκνάτ Γιακόβλεφ.