Πρόκριση στο ταμπλό της Α κατηγορίας για Φάκαρο, Κιοσελόγλου στο Μαυροβούνιο

Με τη 2η θέση από τους ομίλους τους πέρασαν στην κύρια νοκ άουτ φάση ο Κώστας Φάκαρος και ο Γιάννης Κιοσελόγλου

Πετυχημένη ήταν η ελληνική παρουσία στο στάδιο 1 των ατομικών στο Europe Under 13 Challenge του Μαυροβουνίου. Στη διαδικασία των γκρουπ, που χωρίστηκε σε δύο μέρη και είχε ενδιάμεσα αγώνες ομαδικού και άρα αρκετή κούραση για τα παιδιά, ήρθαν δύο προκρίσεις στην Α κατηγορία του απλού παμπαίδων, δηλαδή στο κεντρικό ταμπλό.

Με τη 2η θέση από τους ομίλους τους πέρασαν στην κύρια νοκ άουτ φάση ο Κώστας Φάκαρος και ο Γιάννης Κιοσελόγλου. Ο πρώτος είχε σιγουρέψει από το πρωί το πολύ σημαντικό αποτέλεσμα με δύο νίκες σε όμιλο των 4ων, ο δεύτερος το εξασφάλισε στη δεύτερη ενότητα με επικράτηση στα πέντε σετ σε όμιλο των 3ων.

Στις παγκορασίδες η Βασιλική Μπουλά κατετάγη 3η στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων κι έμεινε έξω από το κυρίως ταμπλό, ενώ η Στέλλα Μαυροματάκη κυνήγησε κάποια νίκη σε πολύ δύσκολο γκρουπ αλλά περιορίστηκε στην 4η θέση. Τα κορίτσια θα συνεχίσουν την Κυριακή 19/06 στο απλό νοκ άουτ της Β κατηγορίας.

Βεβαίως, με όλα τα παιδιά να είναι στην τελευταία σειρά των ομίλων τους και τα τρία (πλην του Κιοσελόγλου) αβαθμολόγητα διεθνώς, ήταν δεδομένο ότι θα έπρεπε να περάσουν από πολύ ψηλά εμπόδια, συνεπώς η 50% επιτυχία στις προκρίσεις έχει τη σημασία της. Ο Φάκαρος και ο Κιοσελόγλου βρίσκονται στους 22 καλύτερους της διοργάνωσης και την Κυριακή θα επιδιώξουν να προχωρήσουν όσο γίνεται περισσότερο σε ταμπλό των «32» (μαθαίνουν το βράδυ αντιπάλους).

Ο 12χρονος Κιοσελόγλου (Νο 24 στο αγώνισμα) μετείχε στο 1ο γκρουπ. Στην πρεμιέρα στάθηκε εξαιρετικά παρά την ήττα με 3-0 σετ από το 1ο φαβορί του αγωνίσματος, τον Αυστριακό Μπένζαμιν Γκίρλινγκερ (7-11, 10-12, 9-11). Μετά τον αγώνα ομαδικού με την Τουρκία κυνήγησε την πρόκριση στην Α κατηγορία απέναντι στον Ουκρανό Βαντίμ Σόλτις (Νο 21). Φάνηκε ότι είχε τις πιθανότητες με το μέρος του και το επιβεβαίωσε έστω δύσκολα, με 3-2 σετ (11-4, 7-11, 11-3, 5-11, 11-6).

Ο Φάκαρος μετείχε στο 3ο γκρουπ. Στο ξεκίνημά του νίκησε τον Βέλγο Ματ Κλοσέ (Νο 20 του αγωνίσματος) με 3-2 και οριακή διαφορά στο 5ο σετ (12-14, 11-9, 10-12, 11-4, 11-9). Κράτησε θαυμάσιο ρυθμό και με ποιοτικό επιθετικό παιχνίδι έκαμψε αργότερα και τον Γερμανό Τζόναθαν Γκέιζερ (Νο 25) με 3-1 σετ (11-6, 11-13, 11-9, 11-6). Το απόγευμα έπαιξε για την πρωτιά στο γκρουπ με τον Ρουμάνο Αλεξάντρου Ιστράτε (Νο 3). Έβγαλε κόπωση από τις διαδοχικές δυνατές αναμετρήσεις, παράλληλα συνάντησε έναν σπουδαίο αριστερόχειρα αθλητή κι εν τέλει ηττήθηκε εύκολα με 3-0 σετ  (4-11, 6-11, 4-11).

Στα κορίτσια η Βασιλική Μπουλά άρχισε με ήττα 3-0 σετ στο 6ο γκρουπ κόντρα στην Κροάτισσα Λεϊλού Βουκέλια (7-11, 7-11, 3-11). Η συγκεκριμένη παίκτρια αγωνίζεται με κομπίνα λάστιχο («δοντάκι») στο forehand κι έχει πολύ δύσκολο τρόπο παιχνιδιού.

Στο δεύτερο παιχνίδι της νίκησε με πολύ καλή εμφάνιση τη Μόνικα Σταϊκόβσκα από τη Βόρεια Μακεδονία (Νο 24 στην Ποντγκόριτσα) με 3-0 σετ (11-7, 11-3, 11-7) κι έτσι το απόγευμα κυνήγησε την είσοδο στην Α κατηγορία με αντίπαλο την Αγγλίδα επικεφαλής Σιένα Τζέτα (Νο 6), που επίσης είχε εκείνη την ώρα 1 νίκη-1 ήττα. Η Μπουλά ήταν ανταγωνιστική, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάποιο σετ και να μπει πιο γερά στη διεκδίκηση του ματς (6-11, 7-11, 9-11).

Η Στέλλα Μαυροματάκη βρέθηκε στο 11ο γκρουπ, επίσης από την 4η σειρά των seeding. Έκανε καλή προσπάθεια, αλλά φάνηκε και στο τραπέζι το πολύ δύσκολο έργο της. Έμεινε στην 4η θέση και υπέστη ήττες με 3-0 σετ από τη Βελγίδα Λέσσια Λεβίκι (6-11, 6-11, 6-11), επίσης με 3-0 από την Ισπανίδα Μαρία Μέντες (9-11, 8-11, 5-11) και με 3-1 από την Ουκρανή Ντιάνα Κολιενίκοβα, νούμερο 11 στα φαβορί (11-9, 3-11, 7-11, 11-13). Στη Β κατηγορία βέβαια, θα έχουν και εκείνη και η Μπουλά τη δυνατότητα και για άλλα χρήσιμα τεστ.