Όγδοος ο Χρήστου στο Ευρωπαϊκό

Στην όγδοη θέση του τελικού στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 25αρα πισίνας περιορίστηκε ο Απόστολος Χρήστου.

Ο Απόστολος Χρήστου δεν κατάφερε να διεκδικήσει ένα μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ύπτιο, στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25άρα πισίνα, που διεξάγεται στο Οτοπένι της Ρουμανίας.

Ο Ελληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να πιάσει επίδοση ανάλογη των δυνατοτήτων του και με 23.37 περιορίστηκε στην όγδοη θέση. Ο κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου στο αγώνισμα (στην 50άρα πισίνα) έχει ατομικό ρεκόρ στην 25άρα 22.87, χρόνος που θα του έδινε σήμερα το ασημένιο μετάλλιο.

Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Μεουέν Τομάκ με 22.84, ενώ τη δεύτερη θέση πήρε ο Γερμανός Ολε Μπραουνσβάιχ με 23.00. Το τρίτο σκαλί του βάθρου μοιράστηκαν ο Ιταλός Λορέντζο Μόρα και ο Ελβετός Τιερί Μπολέν, που τερμάτισαν ταυτόχρονα σε 23.10.