Πάει πάλι για μετάλλιο ο Πιλίδης!

Ο 18χρονος πρωταθλητής της πάλης, αν και ακόμη ανήκει στην κατηγορία των εφήβων, κατάφερε να φτάσει στο σημείο να διεκδικεί σήμερα (9/6) το απόγευμα, το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Πιλίδης αγωνίζεται στην κατηγορία των 57 κιλών και πήγε κυρίως για την εμπειρία στην διοργάνωση, καθώς παλεύει με μεγαλύτερους αθλητές από αυτόν. Έχασε από τον Ρώσο Ιλιάσοφ στα προημιτελικά, αλλά ο Ιλιάσοφ πέρασε στον τελικό και έστειλε τον νεαρό Έλληνα στα ρεπεσάζ.

Εκεί ο Πιλίδης αντιμετώπισε τον Σλοβάκο Μάρτιν Γκατιάλ, τον οποίο νίκησε με τεχνική πτώση μόλις σε 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα! Έτσι θα διεκδικήσει το μετάλλιο κόντρα στον Τούρκο Μπεκίρ Σαχίν και αν τα καταφέρει, θα συνεχίσει το απόλυτο σερί του στις μεγάλες διοργανώσεις!

Στην κατηγορία των παίδων για τρία χρόνια, πήρε έξι μετάλλια σε έξι διοργανώσεις (ευρωπαϊκό και παγκόσμιο πρωτάθλημα) και πάει για το επτά στα επτά