Πινγκ Πονγκ : Τρία ζευγάρια συνεχίζουν για την Ελλάδα στα διπλά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Με συναντήσεις για τα αγωνίσματα του διπλού ολοκληρώθηκε το βράδυ η 7η μέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιτραπέζιας αντισφαίρισης νέων

Οι Έλληνες διεθνείς διεκδίκησαν το καλύτερο σε δύσκολα παιχνίδια και στα νοκ άουτ ταμπλό συνεχίζουν τελικά τρία ζευγάρια. Ο Γιάννης Σγουρόπουλος με τον Ρώσο Βλαντιμίρ Σιντορένκο στο διπλό παίδων, όπου έχουν και βλέψεις για το βάθρο, ο Ιάκωβος Αϊβατίδης με τον Παναγιώτη Αδριανό στο διπλό παίδων και η Χρυσή Φωτιάδου με την πολιτογραφημένη Αυστριακή Σοφία Λου Τσεν στο διπλό κορασίδων. Και στις τρεις περιπτώσεις είχαμε πρόκριση στον γύρο των «32». Από την άλλη υπήρχε η αρνητική είδηση με τον αποκλεισμό του Σγουρόπουλου στο διπλό μικτό νέων. Αγωνίστηκε με τη Λευκορωσίδα Ναντέζντα, ήθελαν να φτάσουν ψηλά ως νούμερο 5 στο ταμπλό, πάντως έμειναν εκτός 16άδας με οριακή ήττα από ζευγάρι της οικοδέσποινας χώρας.
Το μεσημέρι κατ’ αρχάς έγινε ο 1ος γύρoς στο διπλό νέων. O Σγουρόπουλος και ο Σιντορένκο δεν είχαν πίεση από τους Τούρκους Αλ Καν Σεκέρ/Εμρέ Μπασάν κι ως νούμερο 2 του ταμπλό έκαναν δυνατή αρχή με νίκη 3-0 (11-6, 11-6, 11-9). Προκρίθηκαν στους «32» και αύριο στις 18:30 αντιμετωπίζουν τους Ισπανούς Αλμπέρτο Λίλο/Μαρκ Γκουτιέρεζ.
Στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Δαμιανής και ο Μιχάλης Διαμαντόπουλος δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν στους «64» το υψηλό εμπόδιο των Γερμανών Μενγκ Φανμπό/Μπένο Οέμε. Έχασαν 3-0 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια (7-11, 7-11, 9-11).
Στο διπλό νεανίδων οι Ελληνίδες αθλήτριες έμειναν στον 1ο γύρο. Η Τέρπου με τη Γερασιμάτου έπεσαν πάνω στο 1ο φαβορί του αγωνίσματος, τις Σαμπίνα Σουργιάν/Τιγιάνα Γιόκιτς από τη Σερβία. Πάλεψαν στα ίσια για τη νίκη, πήραν το προβάδισμα, όμως στη συνέχεια έχασαν δύο σετ στην παράταση και τελικά το ματς με 3-1 σετ (11-7, 12-14, 11-13, 5-11). Η Θεοδώρα Βασιλειάδου συγκρότησε δίδυμο με τη Σουηδέζα Τζένι Έντβινσον. Αποκλείστηκαν από τις Ράκελ Μάρτινς/Βιτόρια Σάντος από την Πορτογαλία με 3-0 σετ (12-14, 4-11, 6-11).
Το διπλό παίδων άρχισε επίσης σήμερα από τον γύρο των «64» και οι Ιάκωβος Αϊβατίδης/Παναγιώτης Αδριανός (που θυμίζουμε ότι αγωνίζονται πρώτη χρονιά σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα) πανηγύρισαν πρόκριση με ανατροπή. Στην αναμέτρηση με τους Λευκορώσους Ουλατζιμίρ Μπελάκον/Βιατσασλάου Μπελάκον έχαναν 0-2 στα σετ, αλλά αντέδρασαν πετυχημένα κι έφτασαν στη νίκη με 3-2. Στο καθοριστικό σετ έκαναν τέλεια εκκίνηση με 5-1 και την αξιοποίησαν στον καλύτερο βαθμό (7-11, 8-11, 11-6, 11-7, 11-7). Αύριο στους «32» αντιμετωπίζουν τους Σιμόν Μπέλικ/Ταλ Ισραέλι από την Τσεχία και το Ισραήλ αντίστοιχα (η έναρξη στις 18:00). Ο Αλέξανδρος Μαδέσης και ο Αυστριακός συμπαίκτης του Σάμουελ Αμέτι έχασαν στους «64» από τους Κροάτες Φιλίπ Μπορόβνιακ/Λέο Βέκιτς (7-11, 7-11, 7-11).
Ταμπλό των «64» είχαμε και στο διπλό κορασίδων. Την καλή αρχή έκανε η επίσης πρωτοεμφανιζόμενη στη διοργάνωση Χρυσή Φωτιάδου. Με την αριστερόχειρα Σοφία Λου Τσεν από την Αυστρία νίκησαν τις Άλμα Τένε/Μάργκαρετ Μπρεν από το Ισραήλ με 3-1 σετ και προκρίθηκαν στον γύρο των «32». Έχασαν με διαφορά το 1ο σετ, αλλά στη συνέχεια συνεργάστηκαν καλύτερα. Η αθλήτρια από τη Φλώρινα ήταν σταθερή σε αυτό το διάστημα και αποδοτική ιδιαίτερα στις forehand επιθέσεις (4-11, 13-11, 11-8, 11-6). Ο αγώνας μεταδόθηκε ζωντανά στο ίντερνετ. Αύριο στις 18:00 οι Φωτιάδου/Λου Τσεν αναμετρώνται με τις Σουηδέζες Ρεμπέκα Μούσκαντορ/Λιχ Τβέιτ Μούσκαντορ.
Οι έμπειρες από διεθνή παιχνίδια στο διπλό Γραμματοπούλου και Παπαδημητρίου ήθελαν να κυνηγήσουν το καλό πλασάρισμα, όμως αποκλείστηκαν πρόωρα. Σε απίστευτα ισορροπημένο ματς με τις Καταρζίνα Κρολικόβσκα/Άννα Μπρίσκα από την Πολωνία, εκεί όπου όλα τα σετ κρίθηκαν με διαφορά δύο πόντων, λύγισαν στα …σημεία με 3-2. Γύρισαν την κατάσταση στο 3ο σετ από 8-10 πίσω, όμως έχασαν στην παράταση το 4ο και το 5ο σετ (9-11, 11-9, 12-10, 12-14 και 12-14).

Στα διπλά μικτά τα σημερινά νέα δεν ήταν ευχάριστα και αναφερόμαστε κυρίως στον Σγουρόπουλο και τη Λευκορωσίδα Ναντέζντα Μπογκντάνοβα, που επιζητούσαν μετάλλιο. Αποκλείστηκαν στους «32» από ρουμανικό δίδυμο κι ενώ είχαν ξεπεράσει δύσκολα το πρώτο εμπόδιο. Στον 2ο γύρο αρχικά το 5ο φαβορί του αγωνίσματος, ζορίστηκε πολύ μέχρι να κάμψει την αντίσταση των Γερμανών Φέλιξ Βέτζελ/Του Βέννα. Βρέθηκε να χάνει 1-2 στα σετ και μετά 1-4 στους πόντους στο 5ο σετ, πάντως βρήκε λύσεις, παρουσιάστηκε πολύ αποτελεσματικό στα κρίσιμα σημεία και επικράτησε με 3-2 (9-11, 11-6, 9-11, 11-5, 11-6).
Μεγάλο ντέρμπι έδωσε νωρίς το βράδυ στον 3ο γύρο κόντρα στους Ρουμάνους Φλορίν Οπρέα/Τάνια Πλαϊάν. Σε αγώνα με εντυπωσιακή εξέλιξη, που μεταδόθηκε στο διαδίκτυο, ο Σγουρόπουλος και η Μπογκντάνοβα (που θα συνεργαστούν και στο ομαδικό των Ολυμπιακών Αγώνων νέων τον Οκτώβριο) λύγισαν στην παράταση με 3-2 σετ χάνοντας και ματς μπολ. Πήραν με ανατροπή από 4-8 το 3ο σετ, αλλά μετά δέχτηκαν εκείνοι πιο …σκληρό χτύπημα. Προηγήθηκαν 5-2 στο 4ο σετ, είδαν αμέσως τους αντιπάλους να περνάνε μπροστά και (χωρίς ν’ αλλάζει κάτι μετά το τάιμ άουτ) δέχτηκαν τελικά την ισοφάριση. Στο 5ο σετ ήταν στο 5-1 στην αλλαγή πλευρών, αλλά οι Ρουμάνοι πάλι τους έφτασαν και με σωστή τακτική πανηγύρισαν στους έξτρα πόντους τη νίκη μπροστά στο κοινό τους (8-11, 11-6, 11-9, 7-11 και 11-13).
Ο Γιάννης Δαμιανής και η Ελισάβετ Τέρπου αποκλείστηκαν στον γύρο των «64», αλλά φυσικά κρατάνε τις καλές εμφανίσεις. Το απόγευμα ηττήθηκαν φυσιολογικά από το δυνατό γαλλικό ζευγάρι Ιρβίν Μπερτρά/Λέιλι Μοσταφαβί με 3-0 σετ (8-11, 7-11, 5-11). Ως ξεκάθαρο αουτσάιντερ έμειναν στον 2ο γύρο και ο Δημήτρης Στάμου με την Ιωάννα Γερασιμάτου. Έχασαν εύκολα από τους Γερμανούς Κέι Στούμπερ/Αναστασία Μποντάρεβα με 3-0 σετ (4-11, 4-11, 3-11).
Στο διπλό μικτό παίδων τελείωσε πρόωρα η παρουσία της Μαλαματένιας Παπαδημητρίου με τον Τσέχο Σιμόν Μπέλικ. Ως 9ο φαβορί του ταμπλό βρέθηκαν άνευ αγώνα στον 2ο γύρο (σ.σ. των «64») κι εκεί κάμφθηκαν από τους Νόρμπερτ Τάουλερ/Ευγενία Σάστρε από την Ισπανία. Σε ματς με ενδιαφέρουσες διακυμάνσεις βρέθηκαν πίσω 1-5 στην αλλαγή πλευρών του 5ου σετ. Σταδιακά μείωναν το σκορ, κατάφεραν να σώσουν ματς μπολ και να ισοφαρίσουν αλλά δυστυχώς λύγισαν στην παράταση (11-7, 9-11, 7-11, 11-4, 13-15).
Ο Παναγιώτης Αδριανός με την Κροάτισσα Ιβόνα Στρίγκα, μετά τη χτεσινή πρόκριση στον 2ο γύρο, σήμερα δεν μπόρεσαν ν’ ανταγωνιστούν τους Ρώσους Βλάντισλαβ Μακάροβ/Λιούμποφ Τέντσερ και αποκλείστηκαν με 3-0 σετ (2-11, 5-11, 7-11). Στη μία νίκη από την Παρασκευή έμειναν και ο Αλέξανδρος Μαδέσης με τη Χρυσή Φωτιάδου. Τους σταμάτησαν οι Γερμανοί Μίκε Χόλο/Σοφία Κλε με 3-1 σετ (6-11, 6-11, 11-9, 4-11).