Πινγκ Πονγκ : Μεγάλη ευρωπαϊκή νίκη για την Οστράβα του Γκιώνη

Τεράστια νίκη απέναντι στη Οχσενχάουζεν ξαναβάζει γερά την Οστράβα στη διεκδίκηση της πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ επιτραπέζιας αντισφαίρισης ανδρών.

Για την 4η αγωνιστική του 3ου γκρουπ το κλαμπ του Παναγιώτη Γκιώνη έσπασε με το επιβλητικό 3-0 στην Τσεχία το αήττητο της γερμανικής ομάδας, η οποία παράλληλα είναι και 3ο φαβορί της διοργάνωσης. Είναι αποτέλεσμα, που τη στέλνει στη 2η θέση (προσωρινά ίσως, καθώς η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο) και κυρίως αναπτερώνει το ηθικό στην έναρξη του 2ου γύρου των ομίλων. Η Οστράβα θα συνεχίσει να κυνηγά την προνομιούχο δυάδα του γκρουπ και μπορεί η πρωτοπόρος Οχσενχάουζεν να βρίσκεται ακόμα μπροστά της (1 βαθμό), αλλά θα ελπίζει να ξεπεράσει τη γαλλική Λα Ρομάν. Στην κατάμεστη αίθουσά της η πρωταθλήτρια Τσεχίας έκανε συνολικά εξαιρετική εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό ότι επικράτησε με 3-2 σετ σε όλα τα επί μέρους παιχνίδια!

Ο Γκιώνης πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Βραζιλιάνου Καλντεράνο.
Στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ η Οχσενχάουζεν είχε επικρατήσει με 3-1. Η Οστράβα ήταν αουτσάιντερ και στο σημερινό ματς, ωστόσο ήξερε ότι αν πιάσει πολύ καλή απόδοση μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη. Αυτό ακριβώς έγινε και μάλιστα το …σύνθημα το έδωσε ο Γκιώνης (νούμερο 32 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη). Ο κορυφαίος αμυντικός ήταν σταθερός και αποφασιστικός κόντρα στον Βραζιλιάνο Χούγκο Καλντεράνο (Νο 18) Πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 σετ και του πήρε και τη ρεβάνς για την ήττα στον 1ο γύρο. Ο Νοτιοαμερικανός είχε πάρει το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες νέων το 2014 και ολοένα και εξελίσσεται τα τελευταία χρόνια στο διεθνές στερέωμα.

Η νίκη του Γκιώνη δυνάμωσε την ψυχολογία των γηπεδούχων, οι οποίοι με αποτέλεσμα-έκπληξη αμέσως μετά έγιναν φαβορί για την τελική επικράτηση. Ο Τσέχος Τόμας Τρέγκλερ (Νο 115) έκαμψε με 3-2 σετ τον Γάλλο Σιμόν Γκοζί, ο οποίος είναι δευτεραθλητής Ευρώπης στο απλό ανδρών, 4ος στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο και νούμερο 8 πλέον στην παγκόσμια κατάταξη! Ο Τρέγκλερ νίκησε και με ανατροπή κιόλας από 0-2 σετ.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα Οστράβα-Οχσενχάουζεν 3-0:
Παναγιώτης Γκιώνης-Χούγκο Καλντεράνο 3-2 (11-9, 8-11, 11-8, 10-12, 11-5)
Τόμας Τρέγκλερ-Σιμόν Γκοζί 3-2 (12-14, 8-11, 11-9, 12-10, 11-9)
Αλεξάνταρ Καρακάσεβιτς-Γιάκαμπ Ντίγιας 3-2 (3-11, 11-9, 12-10, 9-11, 11-7)
Επίσης για την 4η αγωνιστική του 3ου γκρουπ η Βάλτερ Βελς υποδέχεται αύριο στην Αυστρία τη γαλλική Λα Ρομάν.

* Η Ιστρ του Κώστα Παπαγεωργίου κατέβαλλε εντός έδρας με 3-1 τη Ροάν το βράδυ της Τρίτης για την 6η αγωνιστική της γαλλικής Pro A. Το παιχνίδι αποτέλεσε και τελική πρόβα για την Ιστρ εν όψει της μεθαυριανής αναμέτρησης με την ισπανική Μπόργκες για το E.T.T.U. Cup. Ο Παπαγεωργίου έδωσε ένα ματς και νίκησε με 3-0 σετ τον διεθνή Γάλλο Έντζο Ανγκλέ. Στη βαθμολογία η Ιστρ είναι στην 8η θέση με 11 βαθμούς. Στη 2η εθνική κατηγορία (Pro B) η Μετς του Γιώργου Φραγκούλη έχασε 3-0 στην έδρα της από την Καέν. Ο Έλληνας πρωταθλητής κάμφθηκε με 3-1 από τον διεθνή Πολωνό Γιάκαμπ Κοζόφσκι. Η Μετς περιορίζεται στην 9η θέση της κατάταξης με 5 βαθμούς.

* Από το απλό νεανίδων άρχισε σήμερα τους αγώνες της στο πορτογαλικό όπεν νέων του Γκιμαράες η Μαλαματένια Παπαδημητρίου. Μετείχε στο 5ο γκρουπ των προκριματικών και αποκλείστηκε με την 3η θέση. Στον πρώτο της αγώνα νίκησε τη Τζοάνα Λόπες από την Πορτογαλία με 3-2 και ανατροπή από 0-2 σετ (4-11, 4-11, 11-7, 11-8, 11-7). Δημιούργησε τις προϋποθέσεις για πλασάρισμα στη δυάδα του ομίλου και πρόκριση, αλλά στη συνέχεια έχασε δύσκολα με 3-1 σετ από την (επικεφαλής) Βελγίδα Νατάσα Κόσουλαπ (6-11, 8-11, 11-6, 11-13) και από την Ισπανίδα Νέρεα Γκαρσία (11-13, 13-11, 8-11, 8-11). Πήγε στο ταμπλό της «παρηγοριάς», πέρασε bye τον γύρο των «32» και αύριο στη 16άδα θ’ αντιμετωπίσει την Ισπανίδα Κάρμεν Ενάρες. Επίσης σήμερα στο διπλό νεανίδων η Παπαδημητρίου και η Φαρίντα Μπανταβάι (η Αιγύπτια κορασίδα, με την οποία συνεργάζεται σ’ ένα ακόμα όπεν) αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο. Για τους «16» κάμφθηκαν από τις Έμα Φαν Ντερ Ζάντεν/Έμιν Ερνστ από την Ολλανδία με 3-2 σετ (11-9, 11-9, 9-11, 4-11, 6-11).