Μέχρι τα προημιτελικά ο Χατζηκυριάκος στο όπεν Α.Με.Α. της Τσεχίας

Δυνατό τεστ, το τελευταίο πριν από το Ευρωπαϊκό της Σουηδίας, είναι σε εξέλιξη για τον Μάριο Χατζηκυριάκο και τον Γιώργο Μουχθή στην Οστράβα και το διεθνές τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης για αθλητές με αναπηρίες

Σήμερα ολοκληρώθηκε το ατομικό αγώνισμα, όπου οι πρωταθλητές της κλάσης 6 (των ορθίων) προκρίθηκαν στο ταμπλό και στη συνέχεια ο Χατζηκυριάκος πλασαρίστηκε στις θέσεις 5-8, ενώ ο Μουχθής αποκλείστηκε στη 16άδα.

Στο όπεν, που είναι ενταγμένο στο ετήσιο πρόγραμμα Para TT της διεθνούς ομοσπονδίας του αθλήματος (I.T.T.F.), μετέχει και η Φωτεινή Μπούσιου. Η πρωταθλήτρια Ελλάδας αγωνίστηκε στην κλάση 2 και αποκλείστηκε στους ομίλους. Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, στο οποίο από ελληνικής πλευράς θ’ αγωνιστούν μόνο οι Μουχθής, Χατζηκυριάκος, θα γίνει στο Χέλσινμποργκ από τις 14 μέχρι τις 21 του μήνα.

Στην Οστράβα καθοδηγεί τους τρεις διεθνείς ο ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ατόμων με αναπηρίες Μιχάλης Κατσικαδέλης, ενώ αρχηγός αποστολής είναι το μέλος του διοικητικού συμβουλίου της Ε.Α.ΟΜ.-Α.ΜΕ.Α. και της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής Γιάννης Βατικιώτης. Επί τη ευκαιρία να προστεθεί ότι στο Ευρωπαϊκό της Σουηδίας θα συνοδεύσει τους Έλληνες διεθνείς και τον Κατσικαδέλη ο γενικός γραμματέας της Ε.Α.ΟΜ-Α.ΜΕ.Α. Κώστας Σιάχος.

Στην Οστράβα και το απλό της κλάσης 6 ο Μουχθής αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ και πήρε τη 2η προνομιούχο θέση με 1 νίκη και 1 ήττα. Στο εναρκτήριο ματς πάντως, έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάμψει και τον επικεφαλής Δανό Πέτερ Ροουζνμέιερ. Προηγήθηκε με 2-0 σετ και τελικά ηττήθηκε με 3-2 (11-3, 11-9, 5-11, 8-11, 2-11). Ο Ροουζνμέιερ είναι Παραολυμπιονίκης και νούμερο 2 σήμερα στην παγκόσμια κατάταξη της κατηγορίας. Στο καθοριστικό δεύτερο ματς ο Μουχθής δεν είχε πρόβλημα απέναντι στον Σλοβάκο Αλεξάντερ Νάγκι και επικράτησε με 3-0 (11-5, 11-6, 11-2).

Ο Χατζηκυριάκος μετείχε στο 5ο γκρουπ, που ήταν των 4ων αθλητών. Είχε 2 νίκες και 1 ήττα και πέρασε επίσης ως 2ος στο ταμπλό.

Κατέβαλλε τον Γερμανό Μπενεντίκτ Μίλερ με 3-0 σετ (11-2, 12-10, 11-9) και τον Ελβετό Βαλεντίν Νέους με 3-2 (11-13, 14-12, 9-11, 11-7, 11-4), ενώ έχασε από τον Ιταλό επικεφαλής του γκρουπ Ματέο Παρενζάν με 3-0 (7-11, 9-11, 6-11).

Ο αγώνας με τον Νέους (νούμερο 23 στον κόσμο στην κλάση 6) έδωσε την πρόκριση και σε αυτόν ο περσινός πρωταθλητής Ελλάδας της κατηγορίας ανέτρεψε την κατάσταση από 1-2 πίσω στα σετ.

Στο ταμπλό των «16» ο Χατζηκυριάκος πέρασε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά κι εκεί αποκλείστηκε από τον Ιάπωνα Καζούκι Σιτσίνο. Στο καθορστικό παιχνίδι για μία θέση στα μετάλλια κάμφθηκε με 3-0, αλλά το τελικό αποτέλεσμα παραπλανεί όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, καθώς και τα τρία σετ χάθηκαν με οριακή διαφορά (10-12, 11-13, 9-11).

Τη δική του καλή προσπάθεια έκανε και ο Μουχθής στον 1ο γύρο ώσπου γνώρισε την ήττα από τον Ιταλό Ραϊμόντο Αλέτσι με 3-1 σετ (6-11, 10-12, 11-3, 2-11).

Η Μπούσιου αγωνίστηκε στο 2ο γκρουπ της κλάσης 1-2. Είχε πολύ δύσκολη κλήρωση και αποκλείστηκε από τα νοκ άουτ μένοντας 3η. Στο πρώτο της ματς έχασε 3-0 από την επικεφαλής Ντορότα Μπουκλάβ από την Πολωνία (6-11, 2-11, 4-11) και στο δεύτερο από τη Σέρβα Άνα Πρβούλοβιτς επίσης με 3-0 (7-11, 9-11, 3-11).

Σήμερα αρχίζει το ομαδικό. Στους άνδρες το ελληνικό δίδυμο μετέχει στο 2ο γκρουπ της κλάσης 6. Έχει επικεφαλής τη μικτή Μεγάλης Βρετανίας-Γαλλίας και αντιπάλους ακόμα δύο μικτές ομάδες τις Ελβετία/Ρωσία και Ιρλανδία/Τσεχία.

Στις γυναίκες η Μπούσιου είναι στις κλάσεις 1-3 κι έχει συμπαίκτρια τη Φέμκε Κόμπεν από την Ολλανδία. Κληρώθηκαν στο 1ο γκρουπ και αναμετρώνται με τις μικτές Ιαπωνία/Ταϊλάνδη, Σερβία/Μεγάλη Βρετανία και τη Γερμανία.