Πινγκ Πονγκ: Στις θέσεις 17-32 του διπλού νεανίδων η Μεραμβελλιωτάκη στο ουγγρικό όπεν

Το πλασάρισμα της Ευαγγελίας Μεραμβελλιωτάκη στις θέσεις 17-32 του διπλού νεανίδων ήταν το καλύτερο αποτέλεσμα για την ελληνική πλευρά στην εναρκτήρια μέρα του ισχυρού όπεν της Ουγγαρίας, που γίνεται στο Σομπάτελι.

Η διεθνής κορασίδα δοκιμάστηκε και στην παραπάνω ηλικιακή κατηγορία κι αφού έδωσε χρήσιμα τεστ στα προκριματικά του απλού, πέτυχε μία νίκη στο διπλό με συμπαίκτρια την Τσέχα Κριστίνα Πενκάβοβα. Σε ατομικό επίπεδο το πλέον αξιοσημείωτο είναι ότι στους προκριματικούς αγώνες των νέων στάθηκε άτυχος ο Αλέξανδρος Μαδέσης και αποκλείστηκε σε τριπλή ισοβαθμία μολονότι άρχισε με δύο νίκες! Κατέβαλλε και τον επικεφαλής του ομίλου του, αλλά η ήττα με 3-0 σετ στο φινάλε του στοίχισε στην ισοβαθμία κι έμεινε 3ος. Με την 3η θέση στα γκρουπ τους αποκλείστηκαν από το κυρίως ταμπλό και ο Σωκράτης Γιαννούτσος και η Μεραμβελλιωτάκη. Η ελληνική συμμετοχή θα συνεχιστεί από την Παρασκευή με το ομαδικό όλων των κατηγοριών.

Στο απλό νέων σχηματίστηκαν 25 προκριματικά γκρουπ και οι δύο πρώτοι αθλητές θα πλαισίωναν τα 32 φαβορί για το ταμπλό των «128». Ο Γιαννούτσος βρέθηκε στο 5ο γκρουπ και πάλεψε για την πρόκριση με 1 νίκη και 2 ήττες.

Ηττήθηκε από τον Ισπανό Αρνάου Πονς (επικεφαλής) με 3-0 σετ (4-11, 5-11, 6-11), έκαμψε τον Λευκορώσο Νικόν Σούτοφ με 3-1 (11-6, 11-7, 8-11, 11-6) κι έπαιξε για την προνομιούχο 2η θέση με τον Σλοβάκο Καμίλ Παχ. Προηγήθηκε με 1-0 και 2-1, αλλά στο τέλος λύγισε με 3-2 (11-9, 7-11, 11-6, 5-11, 8-11).

Ο Μαδέσης ήταν στο 19ο γκρουπ και άρχισε με σπουδαία νίκη απέναντι στον Πορτογάλο επικεφαλής Χοσέ Μαγκαλάες. Βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά επικράτησε με 3-2 (8-11, 11-7, 8-11, 11-8, 11-9). Έκανε την τέλεια αρχή και μετά έδωσε τη συνέχεια όταν νίκησε και τον Άλεξ Φερνάντο Γκονζάλεθ από το Εκουαδόρ με 3-1 (11-4, 8-11, 11-5, 11-5).

Το ματς της 3ης αγωνιστικής όμως, άλλαξε άρδην τα δεδομένα. Ο Ρουμάνος Ιούλιαν Τσιρίτα μπορεί να είχε χάσει νωρίτερα από τον Μαγκαλάες, αλλά για τον 14χρονο διεθνή μας αποδείχτηκε πολύ δυνατός. Πήρε τη νίκη με 3-0 σετ (11-6, 11-3, 11-2) και προέκυψε τριπλή ισοβαθμία στην 1η θέση. Από τους αγώνες μεταξύ των τριών αθλητών ο Μαδέσης είχε αρνητικό συντελεστή (-2) με 3 σετ υπέρ και 5 κατά κι έτσι έμεινε 3ος. Ο Πορτογάλος, που είχε αρχίσει με ήττα κατέκτησε τελικά των πρωτιά.

Στο απλό νεανίδων έπαιρναν την πρόκριση οι δύο πρώτες αθλήτριες από τα συνολικά 23 γκρουπ για να γίνει (μαζί με τα 16 φαβορί) ταμπλό των «64». Η Μεραμβελλιωτάκη διεκδίκησε επίσης την πρόκριση από το 9ο γκρουπ ώσπου αρκέστηκε στην 3η θέση με 1 νίκη και 2 ήττες. Κατέβαλλε δύσκολα την Ισπανίδα Γιάνα Ριέρα με 3-1 σετ (11-6, 7-11, 11-9, 11-9) κι έχασε από την Ουκρανή επικεφαλής Αναστασία Ντιμιτρένκο με 3-0 (3-11, 4-11, 8-11) και την Ίνες Μάτος από την Πορτογαλία με 3-2 (6-11, 9-11, 11-9, 11-4, 3-11).

Στο διπλό νεανίδων η Μεραμβελλιωτάκη είχε παρτενέρ την Τσέχα Κριστίνα Πενκάβοβα. Στον γύρο των «64» ξεπέρασαν με 3-2 σετ το εμπόδιο των Ζοάνα Λόπες/Μαρτίνα Τοφτάκερ από την Πορτογαλία και τη Νορβηγία αντίστοιχα (7-11, 13-11, 11-8, 9-11, 11-7) και στις «32» κάμφθηκαν με 3-1 από τις Ρουμάνες Λουτσιάνα Μιτροφάν/Έλενα Ζαχαρία (11-6. 2-11, 5-11, 10-12).

Στο διπλό νέων οι Γιαννούτσος/Μαδέσης αποκλείστηκαν στον 1ο γύρο (σ.σ. των «64»). Γνώρισαν την ήττα από τους Γάλλους Ζουλ Καβάιγ/Φάμπι Ρακοτοαριμανάνα με 3-0 σετ (6-11, 8-11, 6-11).