ΑΕΚ – CSM Βουκουρεστίου 29-23

Η ΑΕΚ κατάφερε να ανατρέψει το 28-23 της ήττας της στη Ρουμανία επικρατώντας με 29-23 της CSM Βουκουρεστίου στο ΟΑΚΑ και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του EHF European Cup.

Σπουδαία ανατροπή και πρόκριση για την ΑΕΚ στους «8» του EHF European Cup! Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια επικράτησε με 29-23 της CSM Βουκουρεστίου στο ΟΑΚΑ και κάλυψε το 28-23 με το οποίο είχε ηττηθεί στη Ρουμανία αφήνοντας εκτός συνέχειας ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και είχε από το ξεκίνημα το προβάδισμα στο σκορ (3-1) φτάνοντας μέχρι και το 11-6 ενώ το ημίχρονο την βρήκε μπροστά με 14-9. Οι Ρουμάνοι όμως μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος δείχνοντας αποφασισμένοι να παλέψουν για την πρόκριση.

Έτσι κατάφεραν να μειώσουν στα δύο γκολ (17-15) αλλά η Ένωση δεν το έβαλε κάτω. Με το ματς να γίνεται όλο και πιο σκληρό όσο περνάει η ώρα η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο 22-18 και μισό λεπτό πριν το τέλος να προηγηθεί με 29-23. Τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η CSM κέρδισε φάουλ με τον Μπάουερ να αποκρούει την εκτέλεση και να δίνει στην ΑΕΚ την πρόκριση.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 6-2, 7-3, 9-5, 11-6, 14-9 (ημιχρ.), 5-11, 17-15, 19-16, 22-18, 24-20, 29-23.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαΐδης, Χιμένεθ 2, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 7, Πλάθα 3, Φλορίδο 1, Λέμος 2, Παπαδιονυσίου, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 1, Κεδέρης 1, Δομπρής 3.

CSM ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ (Μπόγκνταν Βόιτσα): Κρούπα, Τεϊσέιρα 1, Μαζιλέσκου 1, Μιλιτάρου, Ζερεμπιέ, Βάρο, Ρόταρου, Φοτάτσε, Ταρίτα 3, Ουνγκουρεάνου 2, Πρεντράγκοβιτς 4, Μπετσέρου, Νταβίντοβιτς, Νάντες 12, Ονιεβέκουε 1, Μέρλα.