Ολυμπιακός – ΑΕΚ 18-18

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι με 18-18 στο Ρέντη και παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Μπουκοβίνας που κράτησε όρθια την Ένωση με 15 επεμβάσεις και μια σπουδαία απόκρουση στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ματσάρα χωρίς νικητή στο Ρέντη όπου Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι με 18-18 για την πέμπτη αγωνιστική της Handball Premier, σε ένα παιχνίδι όπου πρωταγωνίστησαν οι άμυνες των δύο ομάδων και οι τερματοφύλακες. Κυρίως αυτός της Ένωσης, καθώς ο Μπουκοβίνας πραγματοποίησε 15 επεμβάσεις με κορυφαία όλων στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς. Με αυτή την ισοπαλία οι δύο ομάδες παρέμειναν αήττητες στο πρωτάθλημα όπου η Ένωση έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

To που θα πάει το ματς φάνηκε από το ξεκίνημα όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 9 φορές και η ΑΕΚ απάντησε ισάριθμες. Η Ένωση πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (9-10) τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο χάρη στον Μόγια, έφτασε τη διαφορά ακόμη και στο +3 (9-12) αλλά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 11-12 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν ακόμη πιο κλειστό. Η ΑΕΚ προηγήθηκε αρχικά με +2 (13-15) αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και ισοφάρισε σε 16-16 ενώ προηγήθηκε μετά από ώρα χάρη στον Μπάγιο με τους «κιτρινόμαυρους» να απαντούν με γκολ του Τζηρά για το 18-18 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Για να μείνει όμως αυτό το σκορ, καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Μπουκοβίνας που στην τελευταία κυριολεκτικά φάση του ματς έκανε απίθανη απόκρουση σουτ του Δομπρή κρατώντας όρθια την ομάδα του.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (ημ.), 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 2.

ΑΕΚ: Ουγκάλδε 3, Πλάθα 1, Μόγια 1, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής, Λέμος 1, Ηλιόπουλος 1, Μπεριά 5, Μπετζιλαλί, Μυλωνάς, Καλόμοιρος 2, Νικολαΐδης, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.