Πέλιστερ – ΑΕΚ 30-19: Κατάρρευση και αποκλεισμός…

Στον τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση του EHF European League η ΑΕΚ εμφανίστηκε κατώτερη των προσδοκιών, ηττήθηκε εύκολα με 30-19 στην έδρα της Πέλιστερ και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Τέλος έλαβε για φέτος το ευρωπαϊκό ταξίδι της ΑΕΚ. Η Ένωση ήθελε μόνο νίκη (σίγουρη θα ήταν και με +4 γκολ διαφορά) στην Μπίτολα επί της Πέλιστερ για να συνεχίσει στην επόμενη φάση του EHF European League, ωστόσο πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της και ηττήθηκε εύκολα με 30-19. Πλέον οι «κιτρινόμαυροι» στρέφουν την προσοχή τους στις εγχώριες διοργανώσεις όπου στοχεύουν στην υπεράσπιση του νταμπλ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο. Μετά από το 4-4 στο ξεκίνημα, η Πέλιστερ ξέφυγε με 7-4 αφού η ΑΕΚ έμεινε για περίπου δέκα λεπτά χωρίς να καταφέρει να σκοράρει. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με πολλές και σημαντικές αποκρούσεις, κρατώντας την Ένωση χαμηλά στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά ο Δικέφαλος κατάφερε να μείνει κοντά στο ημίχρονο όπου το σκορ τον βρήκε πίσω με 10-8.

Εκεί που ήρθε η κατάρρευση ήταν στο δεύτερο μέρος. Αν και η Ένωση μείωσε σε 10-9 με το ξεκίνημα, η Πέλιστερ προηγήθηκε με 18-11 περίπου 20 λεπτά πριν το φινάλε και έφτασε σε εύκολη νίκη με 30-19. Η ΑΕΚ ολοκληρώνει την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση με τέσσερις νίκες και έξι ήττες, έχοντας συλλέξει σημαντικές εμπειρίες.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 6-4, 7-5, 10-8 (ημ.), 13-10, 16-10, 19-14, 22-15, 25-17, 30-19.

Πέλιστερ: Μπόζιτς – Πάβλετιτς 6, Ντραγκέ 6, Μαντάλινιτς 7, Γκραντζάν 4, Μαντζόβσκι 1, Ράντοβιτς 2, Ομπράντοβιτς 1, Κοστέσκι 1, Μάρας 1, Μαρκόσκι 1

ΑΕΚ: Ουγκάλντε 3, Μπριάτκα, Μυλωνάς 1, Νικολαΐδης, Καλόμοιρος, Μόγια, Λέμος 8, Στεφάνοβιτς, Ηλιόπουλο, Αραμπατζής 1, Τζηράς 2, Πλάθα 1, Παπαδιονυσίου 2, Σέβελεφ 1, Άντζελιτς, Μπουκοβίνας.