Ηττα στις λεπτομέρειες από την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο για τον Ολυμπιακό (12-11, vid)

Οι Ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια την πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 12-11 την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του LEN Champions League

Τα έδωσε όλα στην Γένοβα απέναντι στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Προ Ρέκο ο Ολυμπιακός, αλλά ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 12-11 για την 3η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του LEN Champions League.

Οι Ερυθρόλευκοι κοίταξαν στα μάτια την σπουδαία ιταλική ομάδα και θα μπορούσαν να είχαν στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι, αλλά το σουτ του Γιάννη Φουντούλη από τη θέση 5, 0:25 πριν το τέλος, σταμάτησε στο δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Ερυθρόλευκους που παρέμειναν στους πέντε βαθμούς, ενώ οι Ιταλοί έκαναν το 3/3 και είναι στην κορυφή του ομίλου.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι πριν την έναρξη της αναμέτρησης βραβεύτηκε ο Λούκα Λόντσαρ για την προσφορά του στην Προ Ρέκο, στην οποία αγωνιζόταν μέχρι την περσινή σεζόν. Ο Λόντσαρ ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο αποψινό παιχνίδι. Μια πολύ σημαντική απουσία για τον Ολυμπιακό, που απέδειξε απέναντι στην τρεις φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης ότι είναι φτιαγμένος για να φτάσει μακριά στο φετινό Champions League.

Eξαιρετικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στη Γένοβα, αφού με γκολ των Αλαφραγκή και Γκίλλα, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 2-0, στο 4:27. Ο Θρύλος, ωστόσο, δεν σταμάτησε εκεί, με τον Δερβίση να «χτυπάει» στον παίκτη παραπάνω και να κάνει το 3-0! Η Προ Ρέκο, όμως, αντέδρασε και στα εναπομείναντα τρία λεπτά, ισοφάρισε σε 3-3, σκορ πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, σημειώθηκαν εννιά τέρματα. O Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 5-3, με τον Λόντσαρ (5:57) και παρότι ισοφαρίστηκε (5-5), έφτασε στο 7-5, με τον Νικολαϊδη, στο 3:48. Ωστόσο, με 3-0 σερί, η Προ Ρέκο έκανε την ανατροπή, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 8-7 υπέρ των Ιταλών.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +2 (9-7), όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, με τέρματα των Γκίλλα και Μπούσλιε, στο 5:25. Η ιταλική ομάδα έφτασε ξανά στο +2 (11-9), με τον Γενηδουνιά να μειώνει σε 11-10, σκορ με το οποίο τελείωσε το τρίτο οκτάλεπτο. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η οποία ήταν η πιο «κλειστή», η Προ Ρέκο πήρε προβάδισμα με 12-10, όμως ο Γενηδουνιάς, με ωραίο γκολ από τα έξι μέτρα, μείωσε σε 12-11, 1:32 για το φινάλε. Ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ισοφάριση στο τέλος, όμως δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα (12-11). Στα 26 δευτερόλεπτα, ο Φουντούλης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αλαφραγκής (2 μέτρα, 6:07), 0-2 Γκίλλας (2 μέτρα, 4:27), 0-3 Δερβίσης (π/π, 3:37), 1-3 Φοντέλι (πέναλτι, 2:27), 2-3 Γιάνγκερ (περιφέρεια, 1:20), 3-3 Χέιλοκ (π/π, 0:05)

2ο οκτάλεπτο: 3-4 Δερβίσης (περιφέρεια, 7:31), 3-5 Λόντσαρ (π/π, 5:57), 4-5 Ζαλάνκι (π/π, 5:27), 5-5 Κοντέμι (π/π, 4:40), 5-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:22), 5-7 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 3:48), 6-7 Ζαλάνκι (π/π, 2:25), 7-7 Ντι Φούλβιο (φουνταριστό, 0:50), 8-7 Κοντέμι (περιφέρεια, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Κανέλα (2 μέτρα, 7:14), 9-8 Γκίλλας (π/π, 6:35), 9-9 Μπούσλιε (π/π, 5:25), 10-9 Φοντέλι (π/π, 4:55), 11-9 Κοντέμι (φουνταριστό, 4:18), 11-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:10)

4ο οκτάλεπτο: 12-10 Χέιλοκ (φουνταριστό, 5:25), 12-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:33)

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 2, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Ιόκι Γκράτα, Χέιλοκ 2, Νέγκρι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς