Ολυμπιακός – Περιστέρι 28-4: Εύκολα οι Ερυθρόλευκες και τώρα Ευρώπη

Η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε του Περιστερίου με 28-4 και πλέον στρέφει την προσοχή της στο επικείμενο παιχνίδι με τη Βουλιαγμένη για το Champions League.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Με επιθετικό πλουραλισμό και εξαιρετική άμυνα, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν εύκολα με 28-4 του ΓΣ Περιστερίου στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, για τη 13η αγωνιστική της Α1 και διεύρυναν το νικηφόρο σερί τους σε «13 στα 13».

Οι «ερυθρόλευκες», που επέστρεψαν στην αγωνιστική δράση του πρωταθλήματος, το Σάββατο (2/3), μετά από τρίμηνη διακοπή (2-25 τον ΠΑΟΚ στο Ποσειδώνιο, 12η αγωνιστική), κυριάρχησαν απόλυτα κόντρα στο Περιστέρι και με πρώτη σκόρερ την Σάντα, με έξι γκολ (πέντε η Ελευθεριάδου), πανηγύρισαν μία ακόμη εύκολη νίκη στην έδρα τους, τη 13η στο φετινό πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη, αφού το Σάββατο (9/3, 16:00), αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον ΝΟ Βουλιαγμένης, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με τρία διαδοχικά γκολ της Σάντα (6:05, 3:37, 3:01), προηγήθηκε με 5-0, με την Ξενάκη να «γράφει» το 6-0 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η Ελευθεριάδου «χτύπησε» τρεις φορές, σε ενάμισι λεπτό (7:39, 6:47, 6:05), για το 9-1, με την Χριστοδούλου-Αουτ να ανεβάζει τη διαφορά στο +10 (11-1), 4:17 για το ημίχρονο.

Νέο γκολ της Ελευθεριάδου (3:44) και +11 (12-1) ο Θρύλος, ο οποίος «έκλεισε» το ημίχρονο με 14-1, με σκόρερ τη Χυδηριώτη στην κόντρα (1:39). Στο 4:11 της τρίτης περιόδου, η Χυδηριώτη έκανε το 17-2 των «ερυθρόλευκων», ενώ στο 1:52, η Σάντα πέτυχε το πέμπτο της τέρμα, για το +17 (20-3).

Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-3, με γκολ της Ξενάκη στον παραπάνω (0:22). Στο 4:54 της τελευταίας περιόδου, η Ελευθεριάδου, στην κόντρα, «εκτόξευσε» το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο +21 (24-3), με την Σάντα να διαμορφώνει το τελικό 28-4, με γκολ σε «νεκρό» χρόνο (0:01).

Τα οκτάλεπτα: 6-0, 8-1, 7-2, 6-1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 5, Τριχά, Ξενάκη 3, Σιούτη 4, Μ. Πλευρίτου 2, Σάντα 6, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Άουτ 3

ΓΣ Περιστερίου (Θεόδωρος Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου, Λαλούση, Γροζοπούλου 1, Αποστολίδου, Κόλλια 1, Πετάση, Μπερίκου, Πέττα, Γκίκα 1, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά, Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι