Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-9: «Διπλό» με… αέρα Ευρώπης στον Λαιμό

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 9-7 της Βουλιαγμένης στον Λαιμό για το πρωτάθλημα, μια βδομάδα μετά τη μεγάλή νίκη του και στο ντέρμπι του Champions League.

Με «αέρα» Ευρώπης, μετά την πρόκριση στο Final-4 του Champions League, η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε νικηφόρα στο πρωτάθλημα. Με πρώτη σκόρερ την Χυδηριώτη με τέσσερα γκολ, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 9-7 του ΝΟ Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λαιμού, για τη 14η αγωνιστική της Α1 και έκαναν το «14 στα 14». Οι «ερυθρόλευκες» του Δημήτρη Κραβαρίτη, που προηγήθηκαν με 7-2 και 8-3, έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του ΝΟΒ και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος, με το απόλυτο των 42 βαθμών και των 14 νικών.

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1), όμως με τρία γκολ της Χυδηριώτη (5:28, 2:48, 0:05), «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο με 3-2 προβάδισμα. Στο ξεκίνημα του δεύτερου οκτάλεπτου, η Χυδηριώτη σκόραρε το τέταρτο προσωπικό της τέρμα, για το 4-2, στο 3:03, με τον Θρύλο να ολοκληρώνει το ημίχρονο με +4 (2-6). Η Σάντα διαμόρφωσε το 8-3 της τρίτης περιόδου, στο 3:19, ενώ στην τέταρτη, οι «ερυθρόλευκες» χαλάρωσαν στην άμυνα, δέχθηκαν τέσσερα τέρματα (4-1), αλλά πανηγύρισαν το «διπλό» (7-9) επί του ΝΟΒ.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-3, 1-2, 4-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Τζούστρα (6:35), 1-1 Χυδηριώτη (5:28), 1-2 Χυδηριώτη (2:48), 2-2 Ελληνιάδη (0:33), 2-3 Χυδηριώτη (0:05)

2ο οκτάλεπτο: 2-4 Χυδηριώτη (3:03), 2-5 Ελευθεριάδου (1:45), 2-6 Μυριοκεφαλιτάκη (0:32)

3ο οκτάλεπτο: 2-7 Β. Πλευρίτου (4:14), 3-7 Ελληνιάδη (3:49), 3-8 Σάντα (3:19)

4ο οκτάλεπτο: 4-8 Ελληνιάδη (7:39), 4-9 Ελευθεριάδου (7:23), 5-9 Στρατηδάκη (5:33), 6-9 Σλίκινγκ (2:18), 7-9 Ελληνιάδη (0:37)

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κυριακή Λιόση): Κοτσιώνη, Καιάφα, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 4, Γιαννοπούλου, Κρασσά, Σλίκινγκ 1, Πάτρα, Στρατηδάκη 1, Ανδρεάδη, Τζούστρα 1, Αγγελίδη, Λουπάκη, Καπετοπούλου, Βάλβη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελ. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 4, Ελευθεριάδου 2, Τριχά, Ξενάκη, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Σάντα 1, Β. Πλευρίτου 1, Τζωρτζακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Νίγκρο, Δρακωτού, Χριστοδούλου-Αουτ