Αποκλείστηκε ο Υδραϊκός από το Euro Cup

Ο Υδραϊκός δεν κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση, στην πρώτη συμμετοχή του σε ευρωπαϊκή διοργάνωση υδατοσφαίρισης.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κραβαρίτη αντιμετώπισε σήμερα την Ορτίτζια στον «τελικό» για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στον 4ο όμιλο της α΄ προκριματικής φάσης του Euro Cup, ωστόσο ηττήθηκε 6-5 από την ιταλική ομάδα στο κολυμβητήριο του Αλίμου, στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής. Μετά το αποτέλεσμα αυτό, ο Υδραϊκός κατετάγη 3ος στο γκρουπ, ενώ την πρόκριση για τον επόμενο γύρο πήραν η Ορτίτζια και η Πρίμορατς Κότορ από το Μαυροβούνιο.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον Υδραϊκό): 2-2, 1-0, 0-2, 2-2.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε 2-0 και 3-2, ωστόσο η Ορτίτζια αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 4-3, δύο λεπτά πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου. Ο Ίρβινγκ ισοφάρισε σε 4-4, περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, ενώ ο Υδραϊκός «πήρε κεφάλι» στο σκορ με το γκολ του Τσαχιλίδη στον παίκτη παραπάνω, 1.14΄΄ πριν το τέλος. Όμως, η ισχυρή ιταλική ομάδα δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη της… Στα 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Αμπέλα ισοφάρισε σε 5-5 στον παίκτη παραπάνω, ενώ, δύο δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Βαπένσκι έδωσε με παίκτη παραπάνω τη «χαριστική βολή» στον Υδραϊκό.

Τα γκολ του Υδραϊκού σημείωσαν οι Πρέκας, Χονδροκούκης, Στελλάτος, Τσαχιλίδης και Ίρβινγκ.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Πρίμορατς Κότορ από το Μαυροβούνιο νίκησε 15-8 τη Ναϊς από τη Σερβία.