Ολυμπιακός – Υδραϊκός 13-3

Ασταμάτητος ο πρωταθλητής Ελλάδας Ολυμπιακός, επικράτησε 13-3 του Υδραϊκού στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και έκανε το «5Χ5» στο πρωτάθλημα.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε κόντρα στον Υδραϊκό ο Ολυμπιακός, που ήταν ανώτερος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, επικρατώντας τελικά με το εμφατικό 13-3. Οι Ερυθρόλευκοι πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.  Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Γιάννη Δήμαρχου, του φιλάθλου της ομάδας, που έφυγε από τη ζωή το βράδυ της περασμένης Κυριακής (11/11) μετά το ντέρμπι «αιωνίων» στο Καραϊσκάκης.

Ο Αλέξανδρος Γούνας άνοιξε το σκορ στο Παπαστράτειο, κάνοντας το 1-0 στο 6:08, με σουτ από την περιφέρεια, ο Γενηδουνιάς έκανε το 2-0 σκοράροντας στην κόντρα και λίγο αργότερα διαμόρφωσε και το 3-0 για τον Ολυμπιακό, που ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, ο Κάκαρης έκανε το 4-0, ενώ το 1:16 οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο τους τέρμα στον αγώνα, μειώνοντας σε 4-1.

Οι Γενηδουνιάς, Μυλωνάκης και Νικολαϊδης, διεύρυναν το προβάδισμα του Ολυμπιακού κάνοντας το 7-1 λίγο πριν τα μέσα του τρίτου οκταλέπτου. Ο Γενηδουνιάς  έγραψε το 8-1 και ο Αργυρόπουλος το 9-1. Ο Ολυμπιακός είχε ένα επιμέρους 5-0 σε αυτό το οκτάλεπτο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Η τελευταία περίοδος ολοκληρώθηκε 4-2 υπέρ του Ολυμπιακού, για το τελικό 13-3.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Γενηδουνιάς με 4 τέρματα και ακολούθησαν οι Μυλωνάκης και Νικολαϊδης που πέτυχαν από 2.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 1-1, 5-0, 4-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια, 6:08), 2-0 Γενηδουνιάς (κόντρα, 3:38), 3-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:39)

2ο οκτάλεπτο: 4-0 Κάκαρης (φουνταριστός, 2:03), 4-1 Πρέκας (π/π, 1:16),

3ο οκτάλεπτο: 5-1 Γενηδουνιάς, (περιφέρεια, 6:26), 6-1 Μυλωνάκης (κόντρα, 5:00), 7-1 Νικολαϊδης (φουνταριστός, 4:17), 8-1 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 1:47), 9-1 Αργυρόπουλος (κόντρα, 00:17).

4ο οκτάλεπτο: 9-2 Καζάζης (π/π, 6:29), 10-2 Μπούσλιε (φουνταριστός, 5:53), 10-3 Ίρβινγκ (κόντρα, 4:26), 11-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 3:44), 12-3 Νικολαϊδης (π/π, 1:41), 13-3 Μυλωνάκης (περιφέρεια, 00:07).

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης, Νικολαϊδης 2, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 1, Κάκαρης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς, , Χαλυβόπουλος

Υδραϊκός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Πουλιόπουλος, Κοκκινάκης, Πρέκας 1, Καλαργυρός, Μπλάνης, Χονδροκούκης Κ.,, Αργυρόπουλος Κ., Στελλάτος, Τσαχιλίδης, Ίρβινγκ 1, Μάντης, Ρουμάνης

***Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν νωρίτερα από το προγραμματισμένο καθώς ο Ολυμπιακός κοντράρεται στις 30 Νοεμβρίου στη Βουδαπέστη με την Φερεντσβάρος για το Σούπερ Καπ.